Egy friss vizsgálat szerint igen nagy a fluktuáció a hazai üzleti szolgáltatások (SSC, azaz Shared Service Center) szektorban. A felmérés szerint a fizetések igen jók, azonban az alkalmazottak nem kedvelik a monoton munkát, valamint hiányolják a home office-t és az előrelépés lehetőségét.
Gyorsan cserélődnek az alkalmazottak a hazai SSC szektorban
A 25 legnagyobb magyar SSC-t üzemeltető cég munkavállalói véleményét vizsgálták a munkájukról online fórumokon. A Follow the Yellow és a Neticle által készített kutatás szerint ezeknél a vállalatoknál igen monoton lehet a munka, valamint a home office és az előrelépés hiánya is jelentősen növeli a munkavállalók fluktuációját.
Sok alkalmazott ideiglenes munkahelyének tekinti az üzleti szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat. A munkavállalók 84 százaléka könnyen váltana munkahelyet, ha egy jobb hírnevű cégtől kapna ajánlatot.
Ebben a szektorban a pozitívumok közé pedig az tartozik, hogy könnyű a területen elhelyezkedni, valamint a fizetések is kielégítők.
A tanulmány például azt javasolja a vállalatoknak, javítsák a kommunikációt a munkavállalókkal. Emellett jelenjenek meg azokon online platformokon, amelyeken a dolgozók a problémáikat tárgyalják (például Reddit és Glassdoor). Továbbá a fizetések nyílt megvitatása és a közösségépítésre való nagyobb hangsúly is javíthat az érzelmi kötődésen. De az introvertált munkavállalóknak érdemes alternatív kötődési lehetőségeket biztosítani.
Azonban úgy látják, a folyamatos fluktuációt az állandó toborzással is kezelni kell. De el kell fogadni azt, hogy a vállalat sokaknak csak átmeneti állomás.
Egyebek mellett hozzáteszik, az SSC-cégeknek érdemes olyan platformokon is megjelenniük, mint a TikTok és a LinkedIn, ahol más hasonló cégek kevésbé vannak jelen. Fontos, hogy láthatóvá váljanak több médiumban. Például cikkek jelenjenek meg a céges kultúráról és a közösségi programokról. Így növelni tudják a hírnevüket és könnyebben be tudják vonzani az új munkaerőt.
Többmilliós fizetések Magyarországon
Egyébként egy áprilisi lista mutatja be, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján (a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresetét figyelembe véve), mely tíz munkakörben voltak a legmagasabbak az átlagfizetések Magyarországon tavaly. Eszerint négy foglalkozásnál is 2 millió forint felett alakult az átlagbér 2023-ban. Sőt, a top10-be be sem lehetett kerülni 1,5 milliós átlagos bérszint alatt. De mutatjuk a listát!
- Légiforgalmi irányító – bruttó 2 671 807 Ft/fő/hó
- Légijármű-vezető, hajózómérnök – bruttó 2 514 408 Ft/fő/hó
- Szakorvos – bruttó 2 192 881 Ft/fő/hó
- Törvényhozó, miniszter, államtitkár - bruttó 2 111 593 Ft/fő/hó
- Pénzintézeti tevékenységet folytató egység vezetője - bruttó 1 872 121 Ft/fő/hó
- Egészségügyi tevékenységet folytató egység vezetője - bruttó1 810 900 Ft/fő/hó
- Informatikai és telekommunikációs tevékenységet folytató egység vezetője - bruttó 1 628 430 Ft/fő/hó
- Tőzsde- és pénzügyi ügynök, bróker – bruttó 1 612 064 Ft/fő/hó
- Személyzeti vezető, humánpolitikai egység vezetője - bruttó 1 546 602 Ft/fő/hó
- Vállalati stratégiatervezési egység vezetője – bruttó 1 523 369 Ft/fő/hó
- Sportoló – bruttó 1 520 933 Ft/fő/hó