A visegrádi országok és Románia átlagbéreit hasonlította össze a Világgazdaság a hivatalos statisztikai adatok alapján. Akadnak meglepetések. Már nincs meg a cseh dominancia, élen a lengyelek, jönnek fel a románok, jól állnak a magyarok, hátul a szlovákok. Minimálbérben viszont utolsó Magyarország.
Míg 2022-ig a cseheknél voltak a legmagasabbak a bruttó átlagbérek a V4-ek között, mára a közép-európai régió legdinamikusabb gazdasága, Lengyelország vette át a vezetést. Az idei első negyedévben 8147 zloty (717 ezer forint) volt az átlagkereset a lengyeleknél - írja a Világgazdaság.
A cseheknél a bruttó átlagbér az első negyedévben 43 941 koronát (681 ezer forint) tett ki, ami 7 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban. Márpedig ez kevesebb mint a fele a magyar keresetek növekedési ütemének. Magyarországon ugyanezen időszak alatt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 623 ezer forint volt a bruttó átlagbér azaz egyre inkább megvalósul, ami korábban elképzelhetetlen volt:
a hazai fizetések, ha lassan is, de kezdik utolérni a cseh kereseteket.
A románok bruttóban előttünk állnak
Nagyon feljött Románia: ott a bruttó átlagkereset az első negyedévben 8157 lej, (628 ezer forint) volt. Nettóban a szomszédban még a magyar alatt vannak a bérek a nagyobb adóteher miatt.
A lista végén továbbra is a szlovákok állnak. Északi szomszédunknál az év első három hónapjában 1447 euró volt a bruttó átlagkereset (564 ezer forint).
Minimálbérben hátul állunk
Megnéztük, hogy az 5 ország hogyan áll minimálbérek tekintetében. Az Eurostat 2024. júliusi összesítése szerint euróban kifejezve Lengyelországban 998, Csehországban 755, Szlovákiában 750, Romániában 743, Magyarországon 675 eurónak megfelelő helyi pénz a havi minimális kereset.