A zöldhulladék – különösképpen a lenyírt fű – a kert egyik legértékesebb erőforrása, amit nem szabad szemétként kezelnünk. Mutatunk is 4 felhasználási módot, amit érdemes előbb-utóbb kipróbálni saját kis kertünkben.
1. Komposztálás
Komposztálással nemcsak környezettudatosan cselekszünk, hanem egy univerzálisan hasznosítható, szerves trágyát is előállíthatunk. Ez a természetes folyamat egyszerű, olcsó, és jelentősen javítja a talaj minőségét. A fűnyesedék nitrogénben gazdag, így kulcsszerepet játszik a komposzt érésében. Maga a komposzt pedig nagyban javítja a növényeink tápanyagellátását, növeli a terméshozamot, miközben csökkenti a mesterséges tápanyagok szükségességét is.
2. Magaságyás építése
A frissen levágott fű szintén remekül hasznosítható a konyhakert tavaszi előkészítésében. Magaságyás, dombágyás vagy mélymulcsos veteményes kialakításához is értékes alapanyag, hiszen gazdag tápanyagforrás a talaj számára. Az ilyen módszerek nemcsak környezetbarátok, de hosszú távon megkönnyítik a kerti munkát és javítják a terméshozamot.
3. Talajtakaró
Érdemes előre is gondolkodni, hiszen a lenyírt fű nemcsak a jó időben, de a hűvősebb őszi és téli napokon is nagyon jól jöhet. Remek talajtakaróként ugyanis védi a növényeket a téli fagyoktól és segít megóvni a gyep alatti föld minőségét. Ugyanakkor nyáron is megtehetjük ezt a Greendex szerint, mivel ekkor a szétszórt fű a kiszáradástól és a túlmelegedéstől védi meg a kertünket.
4. Újrahasznosítás
Néha viszont a legjobb, ha össze sem gyűjtjük a lenyírt füvet. Ebben az esetben trágyaként gazdagíthatja a pázsitot éppen azon a területen, ahonnan levágtuk. Így működnek a nagyobb területeken sokszor használt robotfűnyírók is, amelyeknek hála a lenyírt fű helyben újrahasznosul.