álláshirdetések új állások Profession
Fotó: Shutterstock

Durvul a harc: kevesebb álláshirdetés, több jelentkező

A második negyedévben 2,9 százalékkal csökkent a munkáltatók által feladott álláshirdetések száma. Pályázatból viszont 17 százalékkal több érkezett, azaz nőtt a verseny az álláskeresők között – derül ki a Profession állásportál statisztikájából.


„2022-ben tapasztalt jelentős munkaerőigény folyamatos visszarendeződése zajlik, az akkori kimagasló álláshirdetési számokat egy alacsonyabb, stagnáló toborzási ütem váltotta fel a munkaadói oldalon, az álláskeresők azonban aktívabbak” - mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója. Idén tavasszal 17 százalékkal nőtt a hirdetésekre beküldött önéletrajzok száma. A legnagyobb emelkedés Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Fejér vármegyékben történt.

A jelentkezési trendeket elemezve látható, hogy a bérmegjelölés jelentős hatással van a jelentkezők számára (pl. ebben a negyedévben 35%-kal több jelentkező érkezett azokra a gépszerelőt kereső hirdetésekre, amely szerepel elérhető fizetés.

Veszprémben kevesebb, Szabolcsban több az új állás

2024 második negyedében az ország egész területén átlagosan 2,9%-kal csökkent az álláshirdetések száma az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben Veszprém vármegyében lassult a toborzás volumene, ahol 21%-kal kevesebb betöltésre váró állást hirdettek meg. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 16%-os csökkenéssel. Kétszámjegyű növekedés Szabolcs-Szatmár-Bereg (20,4%), Békés (16,8%), Hajdú-Bihar (15,6%), Jász-Nagykun-Szolnok (15,6%), valamint Vas vármegye (12,2%) esetében látható.

A különböző szakmák közül a leglátványosabb növekedést a közigazgatásban (40,5%) és a vendéglátás, idegenforgalomban (39,6%) feladott álláshirdetések száma produkált a vizsgált időszakban, csökkenést pedig a mezőgazdaság, környezet (-24,1%), a mérnök (-14%) és a gyártás, termelés (-13%).

Sokkal több informatikus pályázik

Országos szinten kétszámjegyű emelkedés volt az egy álláshirdetésre eső jelentkezésszámban a IT üzemeltetés, telekommunikáció (40,3%), a közigazgatás (36,9%), a cégvezetés, menedzsment (35,3%), az IT programozás, fejlesztés (31%), az adminisztráció, asszisztens, irodai munka (23,7%) kategóriákban hirdetett pozícióknál az előző év második negyedévéhez képest.


Ne hagyd ki!