Rogán Antal miniszter
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Rogán az amerikai szankciós listán, reagált a kormány

Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter neve megjelent az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési hivatalának szankciós listáján. A büntetőintézkedést a nyilvántartás szerint a Magnyickij-törvény alapján rendelték el. A magyar kormány máris reagált a döntésre.



Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint Rogán Antal korrupció miatt került fel a listára. A minisztérium pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkára, Bradley T. Smith a tájékoztatás szerint azt mondta:

A korrupció aláássa egy ország intézményeit, korlátozza gazdasági fejlődését, miközben rövid távú hasznot hoz néhány kiválasztottnak és a jövő generációit megfosztja a hosszú távú előnyöktől. Az Egyesült Államok nem fog habozni, hogy felelősségre vonjon olyan személyeket, mint Rogán, akik arra használják hatalmukat, hogy saját magukat és haverjaikat gazdagítsák, országuk és honfitársaik kárára.


David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete nem sokkal a lista nyilvánosságra hozatala után tartott sajtótájékoztatót a témában, ahol a beszámolók szerint egyebek között elmondta: a mai döntést nem könnyű szívvel hozták meg, nem gyakori, hogy az Egyesült Államok egy minisztert szankcionál, ráadásul egy szövetséges országban. De amikor az amerikai érdekek kerülnek veszélybe, akkor cselekszünk.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A hvg.hu azt írja: az intézkedés értelmében zárolják Rogán Antal minden olyan vagyonát és vagyoni érdekeltségét, ami az Egyesült Államokban, illetve amerikai személyek birtokában van, azok ellenőrzése alatt áll. Emellett zárolják azokat az érdekeltségeket is, amelyek közvetlenül vagy közvetve legalább 50 százalékban a tulajdonában vannak. Megtiltják azokat az ügyleteket is, amelyek ezen érdekeltségekre vonatkoznak. A pénzügyminisztérium közleménye hozzáteszi: szankciók hatálya alá kerülhetnek azok a személyek és pénzügyi intézmények is, amelyek Rogánnal üzletelnek. A tilalmak kiterjednek a szankció hatálya alá eső személy számára nyújtott szolgáltatásokra és árukra is.

Reagált a kormány

Ez a bukott amerikai adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben - így reagált a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán az amerikaiak lépésére.

Szijjártó Péter a bejegyzésében azt írta: milyen "jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként és nem ellenségként tekintenek hazánkra".

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az MTI-nek telefonon nyilatkozva azt mondta: a lépés újabb bizonyítéka annak, hogy a leköszönő amerikai adminisztráció és nagykövet bosszút akar állni azért, mert Magyarország és a magyar kormány Donald Trumpot támogatta a választási kampányban, és a január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök is minden más külföldi politikusnál többet hivatkozott pozitív példaként Orbán Viktorra, illetve Magyarország kormányára.

David Pressman és a demokrata adminisztráció azonban a magyar-amerikai kapcsolatokban a múlthoz tartozik

-fogalmazott a miniszter.

Az amerikai szankciós listáról le is lehet kerülni, de ez meglehetősen hosszadalmas, bonyolult bizonyítási eljárást igényel. A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda mindenesetre azt válaszolta a HVG érdeklődésére, hogy január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz.

Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket.

Ne hagyd ki!