A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 661 400 forint, az adókedvezményes nettó átlagkereset pedig 455 000 forint volt 2025 februárjában, jelentette a KSH. Reagált a kormány, értékelt a WHC szakértője.
A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete idén februárban 661 400 forint volt, ami 9,3%-kal haladja meg az egy évvel korábbit.
Az adókedvezmények nélküli nettó átlagkereset 439 800 forint, azokkal együtt 455 000 forint volt, 9,3, illetve 9,1%-kal magasabb, mint 2024 februárjában. A bruttó medián kereset 533 600 forint volt, ami 8,5%-kal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
Az adókedvezményekkel együtt járó nettó medián kereset 370 700 forint volt, ami 8,8%-kal haladja meg az előző év azonos időszaki értéket.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára azt emelte ki, hogy a családok pénzügyi mozgástere folyamatosan bővül már 1,5 éve folyamatosan emelkednek a reálbérek. 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt. A fizetések többet is érnek, így a családok egyre több pénzből tudnak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudnak költeni. Fokozatosan erősödik a családok bizalma, a fizetés nő és a lakosság egyre többet költ, ennek alapját a kimagasló foglalkoztatottság képezi. 2010-hez képest mintegy 1 millióval többen, ma már közel 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon.
A WHC elemzése és az első néhány hónap kölcsönzési adataiból is kiderül, hogy magasabb a vállalatok munkaerőigénye az elmúlt év azonos időszakához képest, ami egyértelmű hatással van a keresetek növekedésére. Több iparágban köztük az építőiparban, a mezőgazdaságban és a gyártásban is erős a szakképzett munkaerő hiánya, ami az előrejelzések szerint a következő hónapokban is velünk marad.
„A munkaerőpiacon továbbra is feszültség tapasztalható. Míg a vállalatok folyamatosan keresik az új munkaerőt – amit a WHC-nál tapasztalt, tavalyihoz képest közel két és félszeresére nőtt jelentkezői volumen is mutat –, addig a képzett szakemberekért kiélezett verseny folyik. Ez a legtöbb iparágra jelentkező keresletnövekedés komoly bérversenyt indított el, ami általános béremelkedéshez vezet, és új kihívások elé állítja a toborzási és megtartási stratégiákat” – mondta el Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője a cég közleménye szerint.