Így tárgyalj a munkáltatóddal a fizetésről
Shutterstock

Így tárgyalj a munkáltatóddal a fizetésről

Az év eleje sok helyen a teljesítményértékelések, a bértárgyalások időszaka. Mit lehet elérni? Hogyan készüljünk egy ilyen beszélgetésre?


A munkaadóval folytatott tárgyalási szituációk felkészülést igényelnek. Elengedhetetlen, hogy a munkavállalók hatékonyan képviseljék érdekeiket és igényeiket, legyen szó bértárgyalásról vagy a munkavégzés rugalmasságának növeléséről. Hogyan érdemes felkészülnünk és mire érdemes odafigyelnünk egy tárgyalás során? A Profession állásportál tippjei.

Pontos elképzeléssel érkezzünk
A munkáltatóval való tárgyalásra készülve - annak céljától függően - elsőként fontos átgondolnunk, hogy milyen mértékű bércsomaggal, béremeléssel vagy nem bérjellegű juttatással lennénk elégedettek, illetve ebből mennyit vagyunk hajlandóak engedni. Új állás megpályázásánál más a szemlélet: a munkavállalónak itt azt kell átgondolnia, hogy milyen mértékű fizetésért és juttatási csomagért hagyná el a bevált munkahelyét és ezekben mennyire rugalmas. Fontos átgondolnunk, hogy milyen mértékű bércsomagra van legalább szükségünk az életszínvonalunk fenntartásához és ennek figyelembevételével tárgyalni.

Gondoljuk át, hogy mi mit kínálunk
Sorakoztassuk fel az érveket a béremelési igényünk jogossága mellett, és vigyünk konkrét példákat, amelyek alátámasztják az elhangzottakat: ez lehet a munkánk fontosságán túl például az is, hogy a legjobb tudásunk szerint végezzük azt, a fejlődésünk, a teljesítményünk, a megbízhatóságunk is akár. Az átgondolt felkészülés mindezek mellett magabiztosságot is adhat a tárgyalási szituációban.

Hasonlóan ajánlott a felvételi folyamat bértárgyalási szakaszánál is eljárni: miután átbeszéltük az érveinket és mindkét fél számára világos az, hogy milyen téren profitálhat a közös munkából, érdemes rátérni mind a fizetésre, mind a munkarendre vonatkozó igényekre, erre pedig érdemes előre felkészülnünk.

Vegyük figyelembe a körülményeket
Ajánlott utánanéznünk minden bértárgyalás előtt, hogy az adott pozícióban milyen fizetések a jellemzőek. Ha a munkavégzés kereteiben szeretnénk rugalmasságot kérni – például több home office napot vagy rugalmas munkaidőt –, gyakran helytálló érv lehet a munka-magánélet egyensúlya is. Így a családi ügyek könnyebb intézése – például, ha így egyszerűbb megoldanunk a gyerekek iskolába jutását. Ilyen esetekben mindenekelőtt fontos, hogy biztosítsuk a munkaadót arról, hogy bár más formában dolgozunk, megmarad a megszokott hatékonyságunk.

Mikorra időzítsük és mikorra ne?
A tárgyalások ideális időszaka az, amikor a teljesítményértékelésre kerül a sor – amennyiben van ilyen a cégnél. Ekkor visszajelzést kapunk a teljesítményünkre, ami apropót és alapot szolgáltathat a tárgyaláshoz.
Érdemes lehet a cég adott időszakban mutatott teljesítményével is kalkulálnunk a bértárgyalás időzítésénél. Javulhatnak ugyanis az esélyeink a fizetésemelésre vagy előléptetésre is, ha olyankor állunk elő az elképzelésünkkel, amikor a cég stabil anyagi helyzetben van.

Készüljünk fel a nemleges válaszra is
Akadnak sajnos helyzetek, amelyeknél a munkáltató kevésbé tud rugalmas lenni. Minden tárgyalási szituációnál van esély arra, hogy elutasítást kapunk. Ilyen esetben fontos, hogy erre is – amennyire lehet – tudatosan készüljünk, és ne éljük meg személyes kudarcként. Érdemes viszont ilyen esetekben tisztázni a munkáltatóval, hogy mik lehetnek az előrelépés, béremelés vagy a munkarend rugalmasabbá tételének feltételei, amelyeket teljesítenünk kell – így pedig már konkrét szempontok szerint értékelik a munkánkat, ha pedig azoknak megfelelünk, alapot szolgáltat a következő tárgyaláshoz.

Mekkora emelés reális?

2025. január 1-től 9%-kal, illetve 7%-kal emelkedtek kötelező legkisebb keresetek. Így a minimálbér bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum (a köznyelvben „szakmunkás minimálbér”) pedig bruttó 348 800 forintra nőtt. Ennek függvényében az adókedvezmények nélküli nettó minimálbér 193 382 forint, míg a szakmunkás minimálbér nettó 231 952 forint havonta.

Azoknak a munkavállalóknak az alkupozícióját is erősíti a minimálbér emelése, akik magasabb fizetést kapnak, a cégeknek pedig kezelniük kell a bérfeszültséget, a bérsávok összecsúszását.

A Grafton Recruitment szerint a legtöbb vállalat 5-8%-os béremelést adhat a fehérgallérosoknak (szellemi munkát végzőknek). Ez a várható, 3-4%-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét, ami fenntarthatja a magas váltási hajlandóságot.

Ne hagyd ki!