Milyen béremelések várhatóak jövőre?
Fotó: Shutterstock

Ekkora lehet a béremelés szellemi munkakörökben

Idén a leginkább jellemző béremelés 6-10% között volt a fehérgalléros (szellemi munkát végző) specialisták körében, jövőre viszont 5-8%-os sáv várható a Grafton Recruitment toborzócég szerint.


Idén a legtöbb fehérgalléros munkavállaló 6-10% közötti fizetésemelést kapott, egyes területeken azonban kiugró mértékű növekedés látható – derült ki a Grafton Salary Guide kiadványaiból. A pénzügyi területen dolgozók 17-20% közötti béremelést is el tudtak érni, miután kifejezetten keresettek ezek a szakemberek. Az üzleti szolgáltatóközpontokban 8-10%-kal növelték a fizetéseket, ugyanakkor az IT-szektor megtorpant. Ezen a területen csak a magasan kvalifikált dolgozók bére emelkedett, a többieké gyakorlatilag stagnált.

Informatika, nemzetközi ügyfélszolgálat, mérnökök: ennyit lehet keresni

Az egy-két év tapasztalattal rendelkező informatikai fejlesztők bruttó 700-800 ezer forintot kapnak, míg a seniorok bére a 2 millió forinthoz közelít. Ilyen magas béreket más területen általában csak ennél is magasabb szinten, leginkább a csapatvezetőknek kínálnak. A szolgáltatóközpontokban jellemzően a seniorok bére éri el a bruttó 1 millió forintot, a csoportvezetők és menedzsere fizetése 1-1,5 millió forint között szóródik. A gyártás-termelésben a pályakezdő mérnökök bére bruttó 500-600 ezer forint között alakul, azonban senior szinten itt is egyre inkább 1 millió forint körül mozognak a bérek.

„Felmérésünk szerint a munkavállalók 70%-a nyitott a váltásra. Az első és legfontosabb indok továbbra is a fizetés, de elkezdett felzárkózni a munka-magánélet egyensúlya, ami kiterjed a cégek által nyújtott otthoni és hibrid munkavégzésre is. Vannak, akik a karrierlehetőség és a szakmai kihívások miatt váltanak, míg mások a közvetlen felettes személye vagy a rossz irodai légkör miatt néznek új lehetőségek után” – mondta el Farkas Tamás, a toborzócég vezetője. Azok közül, akik csak 1-5% közötti béremelést kaptak idén, 88% nyitott a váltásra. Vagyis csak az ennél magasabb szintű béremelés jelentett megtartó erőt.

A Grafton Recruitment szerint a legtöbb vállalat 5-8%-os béremelést adhat a fehérgallérosoknak. Ez a várható, 3-4%-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét, ami fenntarthatja a magas váltási hajlandóságot.

A minimálbért már emelték

2025. január 1-től 9%-kal, illetve 7%-kal emelkednek majd a kötelező legkisebb keresetek. Így a minimálbér bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum (a köznyelvben „szakmunkás minimálbér”) pedig bruttó 348 800 forintra nő. Ennek függvényében az adókedvezmények nélküli nettó minimálbér 193 382 forint, míg a szakmunkás minimálbér nettó 231 952 forint lesz havonta.

A következő hónapokban kemény bértárgyalások jönnek. Azoknak a munkavállalóknak az alkupozícióját is erősíti a minimálbér emelése, akik magasabb fizetést kapnak, a cégeknek pedig kezelniük kell a bérfeszültséget, a bérsávok összecsúszását - írtuk a közelmúltban.


Ne hagyd ki!