Akkumulátorgyárban havi bruttó 830 ezer forintot lehet megkeresni kétkezi munkával, szellemi munkakörben 1,2 milliót - jelentette ki Joó István HIPA-elnök egy konferencián.
Joó István, aki egyben befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos is, elmondta, egy akkumulátorgyár 830 ezer forintot fizet a kétkezi munkáért, míg ez máshol átlagosan 530 ezer forint. Ha valaki szellemi munkát végez egy akkumulátoripari szereplőnél, akkor átlagosan 1 millió 200 ezer forint fizetést kap, míg a feldolgozóipari átlag ennél alacsonyabban, 900 ezer forint körül mozog - írja az Index a múlt pénteki MCC Fesztről készült tudósításában.
300 ezer forintos bérelőny
Összességében tehát 300 ezer forintos különbség rajzolódik ki az akkumulátorgyárak javára. „Ha megnézzük a számokat, akkor az látható, hogy egy akkumulátorgyárban egy óra alatt háromszor annyi hozzáadott értéket állítanak elő, mint amilyen a feldolgozóipari átlag” – világított rá a kormánybiztos. Hozzátette, hogy 2010-hez képest hozzávetőleg egymillió új munkahelyet is teremtett a kormányzat, tehát az is a gazdaságpolitika homlokterében van, hogy legyen hol dolgoznia az embereknek.
Csak összehasonlításképpen: májusban a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a bruttó átlagkereset 652 000, míg a kedvezményekkel számított nettó 448 700 forint volt itthon.
Milyen állásokat hirdetnek?
A Világgazdaság az akkugyárak álláshirdetéseit böngészte. A Komáromban és Iváncsán összesen három akkumulátorgyárral rendelkező SK On Hungary a honlapján több különböző állást hirdet:
az operátori munkakörhöz elég a nyolc általános,
a technikusnak és műszakvezetőnek középfokú vagy szakirányú végzettségre, valamint alapszintű angolnyelv-tudásra van szüksége,
az irodai pozíciókban, illetve
a mérnöknek már felsőfokú végzettség kell.
A Debrecenbe települő kínai CATL eközben 13 oldalon keresztül sorolja, hogy milyen munkaerőre van szüksége.