Ennyit lehet keresni diákmunkásként
Shutterstock

Ennyit lehet keresni diákmunkásként

Idén év elején 9,4%-kal 2100 forintra nőtt az átlagos diákmunka órabér - derül ki egy friss felmérésből. Legmagasabb fizetéssel az informatikai, mérnöki területen dolgozó fiatalok számolhatnak.


Míg 2024-ben a diákok átlagos órabére bruttó 1920 forint volt, addig 2025-re ez az összeg 9,4%-kal, 2100-ra nőtt. Az órabér-emelkedés hátterében az inflációs hatások mellett a megnövekedett munkaerő-kereslet állhat. A diákok bérének növekedésére emellett a minimálbér 9 illetve a garantált bérminimum 7%-os emelkedése is hatással volt - áll a Tudatos Diák Iskolaszövetkezet felmérésében.

A legjobban fizető diákmunkák

Az elmúlt év után ismét a műszaki, mérnök- és IT-szektorban számíthatnak a legmagasabb órabérre a diákok, ebben az iparágban akár 2500 forint feletti órabérek is elérhetőek. Ezt követi a rangsorban a gyártás és logisztika (2350 Ft/óra) iparága, majd a kereskedelmi iparág zárja a sort a legalacsonyabb átlagos bruttó órabérrel. Összehasonlítva a 2024-es kutatási eredményekkel, kiderült, hogy a legdinamikusabban a gyártás és logisztika iparágában nőttek a bérek, míg a turizmus és kereskedelem szektorában a növekedés mértéke csak minimális - idézi a kutatást a Világgazdaság.

A diákok motivációját tekintve az idei felmérésben is három fő tényező dominál: a rugalmas munkaidő, a versenyképes bérezés és a szakmai fejlődési lehetőségek.

Kiszorítják a diákok az idény- és alkalmi munkásokat?

Februártól jelentősen megugrott idén az egyszerűsített foglalkoztatás közterhe, emiatt félő, hogy sokan ismét a bejelentés nélküli foglalkoztatás felé fordulnak. Azok a munkáltatók ugyanakkor, amelyek legálisan is kedvezőbb költségek mellett rugalmasan foglalkoztatható idény- vagy alkalmi munkásokat keresnek, az eddiginél jóval szélesebb körben fordulhatnak a diákok felé.

Az átlagos EFO-s pozíciókra jelentkező állománnyal szemben a diákok kvalifikáltabb, sok esetben magasabb kompetenciával bíró munkavállalói kört alkotnak. Minimális az adminisztrációs teher, hiszen egyre több olyan iskolaszövetkezet működik, amely egy egyszerű, online felületen keresztül működteti a teljes diákfoglalkoztatási rendszert. Adózás szempontjából is minden terhet levesznek a munkáltatóról. Emellett a 25 év alattiak szja-t sem fizetnek, így bruttó órabérük - egy bizonyos szint alatt – a nettóval egyezik meg - írtuk korábban.

Ne hagyd ki!