Egy gondoskodó munkáltató nagy hangsúlyt fektet a dolgozók egészségére. Ebben jelenthet komoly segítséget a kedvező adózási feltételekkel is nyújtható egészségpénztári szolgáltatás, mellyel támogatható a munkavállalók jólléte, csökkenthető a táppénzes napok száma és fokozható a dolgozói lojalitás. Ez nem minden, hiszen a munkáltatói hozzájárulás után is igényelhető a 20%-os adó-visszatérítés! Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat és konkrét példákkal mutatjuk be az egészségpénztár előnyeit!
Miért érdemes élni az egészségpénztár nyújtotta lehetőségekkel?
Több mint 1,1 millió személy használ egészségpénztári szolgáltatást Magyarországon, így túlzás nélkül nevezhető az egyik legnépszerűbb megtakarítási formának. De vajon miért döntenek évről-évre egyre többen a pénzügyi öngondoskodás ezen formája mellett? A válasz egyszerű: az egészségpénztári befizetések után 20%-os adó-visszatérítés igényelhető, melynek éves maximum összege 150 ezer forint. A visszatérítést bármely pénztártag igényelheti, aki eleget tesz a feltételeknek: nincs 1000 forintot meghaladó adótartozása és rendelkezik SZJA-befizetéssel.
Nem meglepő, hogy egyre több gondoskodó munkavállaló dönt az egészségpénztárban rejlő lehetőségek kiaknázása mellett. Lássuk, milyen fontos előnyökkel szolgálhat a dolgozók támogatása az OTP Egészségpénztári szolgáltatáson keresztül:
- A munkáltatói hozzájárulás után igényelhető a 20%-os adó-visszatérítés (ahogy az egyéni befizetések után is), ami további pluszpénzt (és jó pontot) jelent a munkavállalóknak.
- Az egészségpénztári befizetések számtalan egészségtámogató szolgáltatásra és termékre fordíthatók, így gondoskodó munkáltatóként hozzájárulhatnak dolgozóik jóllétéhez. Ezzel csökkenthető a táppénzes napok száma, fokozható a munkavállalói elégedettség és lojalitás.
- Az OTP Egészségpénztár országos lefedettségű partnerhálózata – melyben megtalálható patika, magán fogorvosi klinika, labor – állandó és időszakos kedvezményekkel is kecsegtet a pénztártagoknak.
- Nem csupán a dolgozók egészségét támogatja, hanem közeli hozzátartozóikét is! Hogyan lehetséges ez? Nos, az OTP Egészségpénztár lehetőséget kínál a kedvezményezettek megjelölésére. Így a dolgozó gyermeke, házastársa, élettársa, szülei, nagyszülei vagy éppen unokái is részesülhetnek a rengeteg előnyből!
Fotó: Freepik
Lássunk két gyakorlati példát!
Most, hogy sorra vettük, miért kihagyhatatlan lehetőség az egészségpénztár minden gondoskodó munkáltatónak, következzen két gyakorlati példa! A cégek két támogatási mód közül választhatnak: konkrét vizsgálatokat és ellátásokat biztosítanak munkavállalóik számára, vagy szabadon felhasználható hozzájárulást nyújtanak számukra. Mutatjuk, melyek a legfontosabb különbségek!
Szabadon felhasználható munkáltatói hozzájárulás
Egy hazai, marketinggel és webfejlesztéssel foglalkozó középvállalkozás szeretné növelni a dolgozói elégedettséget és csökkenteni a fluktuációt. Ezért a juttatási rendszer újragondolása mellett dönt, mely részeként bevezetik az egészségpénztári munkáltatói hozzájárulást, ami beépíthető a cafeteria rendszerbe. Nagy előnyt jelent a rugalmasság, hiszen nem csupán fix összeg adható, hanem a munkabér előre meghatározott százalékaként is biztosítható a támogatás.
- A vállalat 250 munkavállalót támogat havi 20 ezer forint munkáltatói egészségpénztári hozzájárulással. Ez után igényelhető a 20%-os adó-visszatérítés, így a dolgozók jelentős többlet forrásra tesznek szert. Ennek mértéke évente: 12 * 20 ezer * 20% = 48 ezer forint/fő.
- A kapott összeget és az adó-visszatérítést a dolgozók saját belátásuk és igényük szerint használhatják fel. Így fordítható például szemüvegvásárlásra, szűrővizsgálatra, magán fogászati ellátásra vagy akár gyógymasszázsra is. Sőt, vannak bizonyos nem egészségügyi jellegű felhasználási módok is fél év várakozási idő után, mint például a gyermek beiskolázásának támogatása vagy lakáshitel támogatás.
- A dolgozóknak lehetősége nyílik további összeg befizetésére, hogy tovább növeljék az elérhető adó-visszatérítés mértékét. Ezt megtehetik rendszeres vagy akár alkalmi befizetésekkel, sőt az egészségpénztári kártya össze is kapcsolható a bankkártyával. Kártyaösszekötés esetén fizetéskor automatikusan levonásra kerül az összeg a dolgozó bankkártyájáról, mely egészségpénztári befizetésnek minősül.
- Dávid, a cégnél dolgozó webfejlesztő, az alábbi módon él az OTP Egészségpénztár nyújtotta lehetőségekkel:
A munkáltatói hozzájárulás éves mértéke 240 ezer forint. Dávid minden évben további 510 ezer forintot fizet be egy összegben, így maximalizálva az elérhető 150 ezer forintos adó-visszatérítést.
- Évente 2 alkalommal fogászati szűrésen vesz részt egy magánklinikán: 2 * 19 ezer forint = 38 ezer
- Lakáshitel támogatást vesz igénybe (mert Dávidnak korábbról már van fél éve várakozó egyenlege is, amit felhasználhat támogatásra is), mellyel éves szinten majdem 2 havi törlesztőrészletet spórolhat meg: 12 * 40 ezer forint = 480 ezer forint
- Kontaktlencsét vásárol, mely segít az észrevehetetlen és kényelmes látáskorrekcióban: 12 * 15 ezer forint = 180 ezer
- Így Dávid éves költése: 38 ezer + 480 ezer + 180 ezer = 598 ezer forint.
- A fennmaradó összeget a jövőben bármilyen váratlan egészségügyi kiadásra fordíthatja. Ráadásul a befizetések után igényelhető 150 ezer forintos adó-visszatérítés – melyet a következő év elején számlájára utalnak – tovább növeli az elérhető forrását.
Célzott támogatás
A gondoskodó munkáltatók dönthetnek célzott támogatás mellett is, mely igen praktikus lehet speciális munkát végző vállalatok esetén. A juttatás leggyakoribb formája a célzott szűrővizsgálat, amelyet igény esetén köthetünk konkrét szolgáltatóhoz.
Bár a célzott támogatás után nem igényelhető a 20%-os adó-visszatérítés, azonban nagyon kedvező adóvonzattal vehető igénybe vállalatok számára. További előnye a rugalmasság: adható minden dolgozónak vagy bizonyos csoportoknak, az adminisztrációt a pénztár intézi és nyújtható akár prémium formájában is. Lássunk egy konkrét példát!
- Egy költöztető kisvállalkozás 25 főt foglalkoztat. A cég elsősorban magánszemélyeknek segít a költözésben a fővárosban. A dolgozók jelentős fizikai terhelésnek vannak kitéve, hiszen mindennapi munkájuk során nehéz bútorokat szállítanak.
- A gondoskodó munkaadó szeretné támogatni a dolgozók egészségmegőrzését, így a célzott támogatás mellett dönt.
- Minden szállítást végző munkatárs évente egy alkalommal mozgásszervi szűrővizsgálaton vesz részt, ahol egy ortopéd szakorvos tetőtől-talpig ellenőrzi testüket. A vizsgálat segít időben észlelni az esetleges problémákat, így megelőzve a súlyos komplikációkat.
- Ezen felül a dolgozók évente 6 alkalommal részt vehetnek gyógymasszázson, mely tovább segít a megelőzésben.
- A vállalat kedvező adóterhek mellett képes biztosítani a dolgozók egészségét és elégedettségét.
Most még inkább megéri csatlakozni az OTP egészségpénztárhoz!
Ahogy a fenti példák is mutatják, az OTP Egészségpénztár számtalan előnnyel szolgál a munkaadók és munkavállalók számára egyaránt. Most azonban jobban megéri csatlakozni, mint valaha, hiszen egy ideiglenes kampány keretében garantált 5 ezer forintos ajándékban részesülhet minden dolgozó. Mutatjuk, mi a teendő a részvételhez!
1. Először kössünk szerződést az OTP Egészségpénztárral 2024. január 2. és december 31. között! Ennek feltételei, hogy:
a.) havonta legalább 5 ezer Ft munkáltatói hozzájárulást / adományt nyújtsunk minimum 30 dolgozónak,
b.) a munkavállalók legkésőbb 2024. december 31-ig lépjenek be az OTP Egészégpénztárba és töltsenek ki egy nyilatkozatot.
2. Végül pedig a munkáltatói befizetést követően legkésőbb 60 nappal jóváírásra kerül az 5 ezer forintos ajándék.
Gondoskodó munkavállalóként kár lenne kihagyni a remek lehetőséget, mellyel garantált ajándékot biztosíthatunk minden kollégánk számára! (x)