Hatnapos munkahét Görögország
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Kiderült, hogy ki jár igazán jól a 6 napos munkahéttel

Bizonyos ágazatokban bevezették a hatnapos munkahelyet Görögországban. A kormány szerint a népességfogyás és a szakképzett munkaerőhiány kettős veszélye tette ezt szükségessé. Valójában más állhat az okok között.


Görögországban életbe lépett a 48 órás munkahét, egyes iparágakban már heti hat napot dolgoznak a munkavállalók. A kiválasztott ipari és feldolgozóipari létesítmények, valamint a 24/7 szolgáltatást nyújtó vállalkozások jogosultak a munkahét öt napon túli meghosszabbítására. A görög gazdaság szempontjából kulcsfontosságú turizmus és vendéglátás szektor dolgozóit nem érinti az újítás, ők nem foghatók hatnapos munkahétre - írja az Economx.

A kormány szerint a kezdeményezést a népességfogyás és a szakképzett munkaerőhiány kettős veszélye tette szükségessé. Becslések szerint a görög adósságválság nyomán 2009 óta mintegy 500 ezer, többnyire fiatal, képzett görög hagyta el az országot.

A munkaerőpiac kifehérítése lehet a háttérben

„Nagyobb szerepe lehet az intézkedésnek a feketepiac háttérbe szorításában, a munkaerőpiac fehérítésében. A korábban túlóraként elvégzett, és gyakran ki nem fizetett – vagy aránytalanul és kedvezőtlenül kompenzált – ledolgozott plusz munkaórák az új rendszerben sokkal átláthatóbbak és könnyebben elszámolhatóak lesznek, ami pozitívan érintheti a munkavállalókat. Hasonlóan, a be nem jelentett munkavégzés okozta problémákat is képes lehet orvosolni ez a lépés” – mondta a gazdasági portálnak Czeczeli Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének adjunktusa.

Hangsúlyozta, a hatnapos munkahét bevezetése a Görögországban jelentős problémának számító adóelkerülés csökkentésére is alkalmas lehet. A közgazdász szerint a hatnapos munkahét bevezetése nem valószínű, hogy a hatékonyság növekedését eredményezné.

A világon inkább a 4 napos munkahetet tesztelik

Érdekesség, hogy a világon több helyen inkább a munkanapok számával csökkentésével és nem növelésével kísérleteznek. A 4 napos munkahetet tesztelte Magyarországon a Magyar Telekom és a Libri is, mindkettő maradt a hagyományos modellnél több rugalmassággal. Ausztráliában és Nagy-Britanniában is zajlanak kísérletek elsősorban a kis- és középvállalati szektorban.

Ami ezekből a kísérletekből látszik: inkább a rugalmas munkaidő tűnik reális opciónak a heti 5x8 órás rendszerhez képest, nem a munkanapok számának csökkentése vagy növelése.

Ne hagyd ki!