Korlátozná a munkaerő-importot a brit kormány
Fotó: Shutterstock

Korlátozná a munkaerő-importot a brit kormány

Csökkenteni kell a brit gazdaság függését a külföldi munkaerőtől - jelentette ki Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a kormányzó Munkáspárt Liverpoolban zajló éves kongresszusán. A politikus úgy fogalmazott: mindig is jogosnak tartotta a bevándorlással kapcsolatos társadalmi aggályokat.


A miniszterelnök kifejtettte, a Labour-kormány szakpolitikai célkitűzései közé tartozik a nettó bevándorlás mérséklése, és ezzel egy időben a gazdaság függésének csökkentése is a bevándorlástól. Nem szabad félvállról venni, hogy egyes ágazatok munkaerőt importálnak, miközben tehetséges fiatal britek milliói várnak eltökélten arra, hogy dolgozhassanak. Nagyon sokszor előfordul ugyanis, hogy egyes foglalkozási ágakban csökken a szakképzésre újonnan felvettek száma, miközben egyidejűleg egyre több munkavállalási vízumot adnak ki külföldieknek ugyanolyan szakképesítést igénylő állások betöltésére.

A munkáspárti kormány keményen fel fog lépni e jelenség ellen.

A belügyminisztérium hivatalosan is közzétette a program több elemét:

  • a kormány korlátozza a külföldi munkaerő toborzását azoknak a vállalatoknak az esetében, amelyek megpróbálják megkerülni a foglalkoztatási jogszabályokat.
  • megbízza a minisztérium mellett működő, de hivatalosan független bevándorlási tanácsadó szervezetet (Migration Advisory Committee, MAC) azoknak az ágazatoknak a figyelésével, amelyekben a hazai szakképzett munkaerő hiánya miatt meredeken emelkedik a külföldről toborzott munkavállalók száma.
  • a MAC ezekről az ágazatokról éves jelentést készít, és a kormány ennek alapján dönt a további szabályozási lépésekről.

Az MTI felidézte, London már a bit EU-tagság négy évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után új, pontozásos - főleg a szakképzettséget és az angol nyelvtudást előnyben részesítő - bevándorlási szabályozást honosított meg, amely nem tesz különbséget az Európai Unióból és a világ más térségeiből újonnan érkezők letelepedési és munkavállalási kérelmeinek elbírálása között.


Ne hagyd ki!