A hideg, téli idő beköszöntével sokszor vesszük észre azt, hogy a hangulatunk is megváltozik. Ilyenkor stresszesebbek vagyunk, hajlamosabbak leszünk a letargiára, ezért egyre kevesebbet mozdulunk ki otthonról, és nem vágyunk másra, mint hogy a fűtött lakásban ülve átvészeljük a hideg hónapokat. Sajnos azonban az élet ilyenkor sem áll meg, reggelente ugyanúgy el kell indulnunk dolgozni, ez azonban nem mindig egyszerű. Mit tehetünk ilyenkor annak érdekében, hogy nagyobb kedvvel vágjunk bele az újabb munkanapba? Ezt szeretnénk az alábbiakban bemutatni.
Miért nincs akkora munkakedvünk, ha beköszönt a hideg idő?
Ahogy elérkezik az ősz és rövidülnek a napok, a változást a hangulatunkon is megérezhetjük. A korai sötétedés, a hideg, nyirkos idő mind kedvezőtlenül hat a közérzetünkre, ez pedig természetesen rányomja a bélyegét munkakedvünkre is. A napsütéses órák számával egyenes arányban csökken a szervezetünk D-vitamin szintje is, emiatt pedig nehezebb lehet fenntartani a figyelmet. Sokunkat utolér ilyenkor a szezonális depresszió, ekkor pedig érthető módon munka helyett sokkal szívesebben kuckóznánk be a meleg lakásban egy jó könyv társaságában.
Mivel a hidegebb időszakban kevesebbet mozdulunk ki, előfordul, hogy a barátainkat is ritkábban látjuk, ez pedig tovább ronthatja a hangulatunkat. Az őszi hónapok végén ráadásul egyre jobban lefoglalja gondolatainkat az ünnepi készülődés, természetes tehát, hogy az utolsó dolog amihez kedvünk van, az a munkavégzés.
Mit tehetünk ez ellen?
Az élet télen is megy tovább: reggelente ugyanúgy fel kell vennünk a munkát, ahogy máskor is. Lássuk tehát, mivel segíthetünk saját magunknak abban, hogy nagyobb kedvvel vágjunk bele az újabb dolgos napba?
1. Kellemes munkakörnyezet kialakítása
Talán nem meglepő információ, hogy a megfelelő környezet kulcsfontosságú a hatékony munkavégzéshez. Home office esetében egyszerűbb dolgunk van, hiszen a dolgozószobát vagy a munkavégzésre kialakított sarkot kedvünk szerint alakíthatjuk, azonban irodánk hangulatát is feldobhatjuk egy kis kreativitással.
Lehetőség szerint domináljon a természetes fény, ez ugyanis nemcsak a szemünket kíméli, de a hangulatot is javítja, energiaszintünket pedig növeli. Ha lámpát kell kapcsolnunk, ügyeljünk a fényerőre, ez azonban nem akadálya annak, hogy kellemes, meleg színű égővel ellensúlyozzuk a zord időjárást. Gondoskodjunk arról, hogy megfelelő hőmérséklet uralkodjon a helyiségben: hidegben kevésbé tudunk a munkára koncentrálni, hőségben viszont elálmosodhatunk. Az ideális hőmérséklet ülőmunka esetén körülbelül 21 fok.
Vegyük körül magunkat néhány személyes aprósággal: fényképekkel, dísztárgyakkal vagy szobanövényekkel, így otthonosabban érezzük majd magunkat akkor is, ha éppen az irodában dolgozunk.
2. Ergonomikus bútorok és eszközök
A nem megfelelően kialakított irodai környezet nemcsak egészségügyi problémákat okozhat, hanem ahhoz is vezethet, hogy nem tudunk megfelelően koncentrálni, stresszesebbek és frusztráltabbak vagyunk.
Figyeljünk tehát oda arra, hogy a monitor szemmagasságban, tőlünk karhossznyira legyen elhelyezve; hogy a székünk stabil és biztonságos, valamint kényelmes testhelyzetet biztosít, de az is fontos, hogy a klaviatúra ne terhelje a csuklónkat, a munkafelület mérete pedig elegendő legyen a hatékony munkavégzéshez.
3. Társas kapcsolatok
Természetesen az iroda elsősorban a munkavégzés helyszíne, ha azonban másokkal dolgozunk együtt, nagyon fontos a közösségi hangulat. Ha a lehetőségeink megengedik, hozzunk létre egy kis sarkot ahol a kollégákkal néhány percre leülhetünk, megebédelhetünk vagy kávézhatunk egyet, ez idő alatt pedig átbeszélhetjük a legfontosabb munkahelyi (vagy éppen magánéleti) eseményeket. Ez a kis szünet segíteni fog abban, hogy csökkentsük az izoláció érzését és javítsuk a munkahelyi légkört: így sokkal nagyobb kedvvel vágunk majd bele a nap hátralévő részébe.
4. Motiváció
Állítsunk fel saját magunk elé kisebb, rövidtávú célokat, ha pedig elértük azokat, jutalmazzuk meg magunkat! Motiváció nélkül sokkal nehezebb a munkavégzésre koncentrálni, így pedig csökken a hatékonyságunk is. A kitűzött célok irányt és értelmet adhatnak bármilyen tevékenységnek akkor is, ha kevésbé vagyunk éppen motiváltak: így van mire összpontosítani, és több sikerélmény is ér minket.
5. Testmozgás
Az őszi-téli időszakban alapvetően hajlamosak vagyunk arra, hogy kevesebbet mozogjunk, hiszen nincs kedvünk kimozdulni a fűtött lakásból. A rendszeres testmozgás azonban nagyon fontos, hiszen amellett hogy segít testünk erősítésében és az izomépítésben, mentálisan is formában tart minket.
A sportolás jelentős mértékben javítja a közérzetünket, mivel szervezetünk a hatására endorfint termel. Ennek köszönhetően élénkebben leszünk, jobban ellenállunk a stresszhelyzetekben, és az alvás is sokkal könnyebben megy majd, kipihenten pedig a munkanap is könnyebben indul. Dobjuk fel az edzést egy kreatintablettával, ez ugyanis nemcsak az izmainkat építi: antioxidáns hatásának köszönhetően a stressz-szintünket is csökkentheti.
A munkakedv javítható!
A téli hónapok sokunkat megviselik, fontos azonban, hogy ne engedjük ki a kezünkből az irányítást! Ilyenkor nehezebb a munkára koncentrálni, ez azonban nem jelenti azt, hogy fel is kell adnunk a harcot. Figyeljünk oda az egészségünkre, változtassunk munkakörnyezetünkön, stressz-szintünket csökkentsük egy kreatintabletta bevételével: mindenkinek más megoldás válik be, találjuk meg tehát azt, ami minket motivál. (x)