Mi okozza a téli kimerültséget?
Talán nem is gondolnánk, de az egyes évszakokban jelentkező depressziós tüneteknek hivatalos elnevezésük is van, ez pedig a szezonális affektív zavar. Aki ebben szenved, rendszerint ugyanazokban az időszakban tapasztalja a kellemetlen tüneteket, és bár ritkán nyáron vagy tavasszal is előfordulhat, leginkább mégis ősszel, de inkább télen számíthatunk rá.
A téli kimerültség számos okra vezethető vissza. Az első természetesen a napfény hiánya: ilyenkor kevesebb D-vitamint kap a szervezetünk – ami összefüggésbe hozható a depressziós tünetekkel –, a rövidebb napok és a korai sötétedés pedig összezavarhatja a belső biológiai óránkat is. A hideg időjárás és az a tény, hogy a munkanap végén már sötét van ahhoz vezet, hogy egyre kevesebb időt szeretnénk a szabadban tölteni, nincs kedvünk elhagyni a lakást, így nem találkozunk annyit a barátainkkal sem. A társas kapcsolatok hiánya egyértelműen hozzájárul a rossz hangulathoz, ami pedig könnyen kimerültséghez vezethet.
Az év első hónapjaiban aztán rosszabbra fordulhat a helyzet, hiszen decemberben még lefoglalt minket a karácsonyi készülődés, most viszont két hosszú, hideg hónap választ el minket a tavasztól, ezért könnyű úgy érezni, hogy egyszerűen nincs mit várnunk, nincs minek örülnünk.
Milyen tünetekkel járhat együtt a téli depresszió?
A tapasztalt tünetek természetesen változó intenzitásúak lehetnek, így eltérő mértékben befolyásolják a mindennapjainkat. Gyakran érezhetünk indokolatlan szomorúságot, lehangoltságot: elveszítjük az érdeklődést azon mindennapi tevékenységek iránt is, amiket korábban élveztünk. Reggel nincs kedvünk munkába indulni, ha hazaértünk, nem tudjuk mihez kezdjünk magunkkal, mert minden tevékenység unalmasnak és feleslegesnek tűnik. Nincs türelmünk megnézni egy filmet, de ahhoz sem, hogy könyvet vegyünk a kezünkbe. Ha azonban nem foglaljuk le magunkat, az csak tovább ront a rossz kedvünkön, így ördögi körbe kerülhetünk.
Vannak, akik az étvágyuk növekedését tapasztalják, ami természetesen könnyen vezethet súlynövekedéshez, így önbizalomhiányhoz és rosszkedvhez. Ebben az időszakban sokan tapasztalnak állandó fáradtságot, aluszékonyságot, de akár ennek ellenkezője, álmatlanság is előfordulhat: ilyenkor hiába érezzük ügy, hogy leragad a szemünk, mégsem tudunk elaludni, amitől csak még frusztráltabbak leszünk.
Láthatjuk tehát, hogy egy önmagát gerjesztő folyamatról van szó, ami ellen mindenképp tennünk kell valamit.
5 természetes megoldás, ha utolér a téli depresszió
1. Napfényterápia
A napfény, így a D-vitamin hiánya nagy szerepet játszik a téli depresszió kialakulásában, ezért fontos, hogy ha néhány órára mégis előbújik a nap, azt használjuk is ki. Ilyenkor tegyünk egy nagy sétát, szívjunk magunkba annyi fényt, amennyit csak tudunk, és meglátjuk, azonnal kellemesebben fogjuk érezni magunkat.
2. Egészséges étkezés
A megfelelő ételek fogyasztása az egészségünk szempontjából létfontosságú, nincs ez másként a téli időszakban sem. Bár ilyenkor sokszor a nehezebb, szénhidrátban gazdag ételeket kívánjuk – és természetesen az édességet minden mennyiségben –, próbáljuk mégis visszafogni az egészségtelen fogásokat. Nagyon fontos, hogy sok zöldséget fogyasszunk, lehetőleg nyersen, de ha párolva jobban esik, ez is sokkal jobb megoldás, mint egy újabb adag sült krumpli. A csokoládé iránti vágyat elégítsük ki inkább gyümölcsökkel, melyekből télen is óriási a választék. Együnk sok halat, fehér húsokat, fogjuk vissza az egészségtelen zsírok fogyasztását. Ha ezeket megtesszük, sokkal energikusabbak leszünk, és nem érezzük magunkat álmosnak már az ebéd után.
3. Rendszeres testmozgás
A sportolás élénkít, hatására szervezetünk ráadásul endorfint – boldogsághormont – termel, amire ebben az időszakban nagy szükségünk van. Szerencsére nincs rossz választás: akár erősítő edzést végzünk a konditeremben, akár a csapatsportot, a futást vagy a sétát preferáljuk, mindenfajta mozgás pozitív hatását érezni fogjuk.
4. Vitaminok fogyasztása
Ahhoz, hogy energiával telinek és frissnek érezzük magukat, fel kell töltenünk vitaminkészleteinket is.
A C-vitamin alapvetően szükséges az immunrendszer megfelelő működéséhez, csökkentheti a stressz-szintünket, de számos egyéb pozitív hatással is rendelkezik, így ne hagyjuk ki a téli hónapokban sem. A B-vitaminok segítenek a fáradtság leküzdésében, de a baktériumok és a vírusok elleni harcban is, ami a legyengült immunrendszer esetén különösen fontos. A napfény hiányáról már említést tettünk, a D-vitamin pótlása tehát ilyenkor különösen fontos, alacsony szintje ugyanis kedvetlenséghez, fáradtsághoz – végső soron pedig depresszióhoz – vezethet.
A vitaminok mellett gondoskodjunk a magnézium és a vas pótlásáról is.
5. Gyógynövényekkel a fáradtság ellen
Ha természetes módszereket keresünk, a gyógynövényeknél nincs is jobb megoldás. A maca gyökér rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, ezért kimerültség ellen kapjunk be minden reggel egy maca kapszulát. Az orbáncfű kiváló ellenszer a kedvetlenségre és a feszültség oldására, így lehangoltság esetén jó választás lehet. Hangulatunkat citromfűből főzött tea fogyasztásával is javíthatjuk, de a ginzeng és a méhpempő is hasznunkra válhat.
A lényeg az, hogy találjuk meg a számunkra legjobb megoldást, és ne feledjük: átmeneti állapotról van szó, a tavasz beköszöntével azonnal érezni fogjuk a pozitív változásokat! (x)