Jelek, amelyekről felismerhető a fogágybetegség
A parodontózis az egyik leggyakoribb fogászati probléma. A betegség által érintett szöveteket fogágynak (parodontium) nevezik. Súlyos esetekben az íny, gyökérhártya, fogcement és a fog körüli csont területen fellépő krónikus gyulladás fogvesztést eredményezhet. Felismerése laikusként nem könnyű feladat. Azonban az alábbi tünetek segíthetnek a betegség azonosításában.
A parodontózisra utaló gyakori jelek lehetnek az alábbiak:
●fogak közötti rés megjelenése
●fog érzékenység
●fogvesztés
●fogíny elszíneződése
●fogíny recesszió
●fogínytasak kialakulása
●fokozott érzékenység az ínyben
●gyakran vérző íny
●kellemetlen szájszag
●mozgó fogak
●ínyduzzadás
Amennyiben szeretnéd elkerülni ezt a fájdalmas és költséges betegséget, kövesd a lentebb bemutatott tippeket!
3+1 hasznos tipp a fogágybetegség ellen
1. Fordulj szakemberhez!
A fenti tünetek bármelyikét észlelted? Ez esetben érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. A fogágybetegség otthoni kezelése nem lehetséges, így mindenképpen indokolt a szájsebészeti kezelés. A parodontózis korai észlelése és kezelése nem csupán gyorsabb és fájdalommentesebb, de általában kevesebb költséggel is jár.
2. A gyakori szűrővizsgálat fogakat menthet!
A nemzetközi javaslatok szerint legalább félévente érdemes rutin fogászati vizsgálaton részt venni. Ilyenkor a szakorvos a fogak állapotát felméri, szükséges esetén pedig elvégzi a fogászati beavatkozásokat. Amennyiben a rutinvizsgálat során bármilyen abnormális elváltozást észlel az orvos (pl. fokozott fogkőképződés, szuvasodás, fogíny visszahúzódás), a kezelést rögtön vagy egy későbbi időpontban elvégzi. Nem túlzás, a gyakori szűrővizsgálat valóban fogakat menthet!
3. Csökkentsd a kockázatot!
Tudtad, hogy a fogágybetegség kockázatát egyes életviteli tényezők növelhetik? Az alábbiakban összefoglaltuk a leggyakoribb kockázati faktorokat:
●csontritkulás a szájban
●cukorbetegség
●dohányzás
●elégtelen szájápolás
●fogkőképződés
●fogtorlódás
●genetikai hajlam
●helytelen táplálkozás
●hiányzó fogazat
●hormonális okok
●immunrendszer gyengesége
●kezeletlen fogszuvasodás
●rossz fogtömés
●stressz
●túlzott mennyiségű baktérium a szájüregben
A felsorolt kockázati jelenségek egy része tudatos tervezéssel elkerülhető vagy csökkenthető. Ezzel redukálható a parodontózis kialakulásának kockázata.
+1 Ne feledkezz meg a helyes fog- és szájápolásról!
A lista nem lehet teljes a helyes fog- és szájápolási rutin megemlítése nélkül. A fogágybetegség kialakulásának egyik leggyakoribb oka a fogak résekbe, fogfelszínre és nyelvre ragadt ételmaradék következtében megjelenő baktériumok miatti gyulladásos reakció. Helyes dentálhigiéniai szokások elsajátításával jelentősen csökkenthető a fogágybetegség kockázata. Mutatjuk, mire érdemes figyelni:
●Ügyelj a körültekintő és rendszeres fogmosására! Használj puha sörtéjű kefét, amely segít a fogfelszín gyengéd megtisztításában!
●Használj fogselymet! Ezzel megszabadulhatsz a fogrésekbe ragadt ételmaradéktól!
●Használj nyelvtisztító eszközt! Így eltávolíthatod a nyelv felszínére ragadt lepedéket. Ha nincs speciális eszközöd, használhatod a fogkefe rostáit is!
●Cukros élelmiszerek fogyasztását követően moss fogat! Ha erre nincs lehetőség, öblögess vízzel vagy szájvízzel!
Fotó: Freepik
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogszakorvos
Dr. Németh Bálint több mint tizenöt éves gyakorlattal rendelkezik a fogászat és szájsebészet területén. Pácienseinek fájdalommentes kezelést kínál a legmodernebb anyagok és eljárások alkalmazása mellett. Amennyiben a fogágybetegség kezelésén gondolkozol, keresd Dr. Németh Bálintot bizalommal! (x)