Folyamatosan sok változás érinti a horgászokat, így van ez május elsejével is. Érdemes azonban figyelni a részletekre, mert gyakran az engedély múlhat rajtuk. A sok szigorúság mellett persze vannak könnyítések is.
Május 1-én nulla óra egy perctől kezdve ismét lehet süllőre, balinra és sügérre horgászni az ország egész területén és a Balatonon is ekkor ér véget a ragadozó halak tilalma, azaz ekkortól vethetik be a műcsalis vagy a csalihalas felszerelést a parti horgászok és ez az a legkorábbi időpont, amikor csónakba (vagy egyéb vízi járműre) szállhatnak az ilyen felszereléssel rendelkező pecások! A balatoni oldás azért fontos, mert bár a csuka országos tilalma március 31-én véget ért, a tóban, a többi ragadozó védelme miatt tilos volt a horgászata.
A vonatkozó horgászrendeket érdemes betartani, tavaly sokan vesztették el amiatt az engedélyüket, hogy figyelmen kívül hagyták a rendelkezéseket. A magyar tengerben vannak kíméleti területek is, ezeket sárga bójákkal jelölik, és ha valaki a tilosban horgászik, akkor pénzbírságra és az engedélye elvételére is számíthat.
Jó hír a horgászoknak, hogy a Balatonon az idén is feloldották a pontytilalmat a tó főmedrében. Erre érdemes figyelni, mert ez eltérés a korábbi évekhez képest, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. hangsúlyozza is, hogy „a fajlagos tilalmi időszak alóli felmentés kizárólag a Balaton tómedrére vonatkozik, a befolyó vizek teljes szakaszán a korlátozás továbbra is fenn áll”, azaz a tilalmi időszakban pontyra horgászni kizárólag a Balaton tómedrében szabad. A Balatonba folyó csatornák, patakok (és sédek) teljes hosszán, valamint a Zala-folyó a társaság kezelésébe tartozó szakaszain és a Kis-Balatonon az országosan elrendelt törvényi szabályozásnak megfelelően május 2. és május 31. között tilos megtartani a horogra akadó pontyokat.
Ugyanakkor pontyra kifejezetten érdemes horgászni a Balatonon, a napokban dőlt meg az új tórekord, egy nemzetközi horgászversenyen ugyanis 35,625 kilogrammos, gyönyörű pikkelyes pontyot fogott egy szerencsés horgász.