Gyógyszer kánikula veszélyek
Fotó: Unsplash

Ezek a gyógyszerek lehetnek veszélyesek kánikulában

Kánikulában és napsütésben egyes gyógyszerek szedése kiszáradáshoz vezethet, szédülést okozhat, könnyebben leéghetünk napon. Ezért nem árt a fokozott figyelem és a gyógyszerek mellékhatásainak tanulmányozása. Utazás előtt különösen készüljünk.


A vérnyomáscsökkentő tabletták extrém esetben akár kiszáradáshoz vezethetnek, a szívbetegségek kezelésére szolgáló bétablokkolók csökkenthetik a bőr vérellátását, így kevésbé érezhető, hogy valójában mekkora is a hőség - írja a Dívány.hu.

Szédülés, elesés

Egyes antidepresszánsok a hőháztartást megzavarva gátolják a test hűtő mechanizmusait, az aszpirint tartalmazó és más vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók pedig csökkentik a folyadék- és nátriumszintet, ami szintén megnehezíti a szervezet számára a magas hőmérséklet kezelését.

A nagy meleg és a gyógyszerek együtt hatása akár szédüléshez és eleséshez vezethet. Aki alkoholt tartalmazó italt fogyaszt, ott még nagyobb lehet a baj.

Aki antibiotikumot, aknéellenes szert vagy gombafertőzés miatti kezelést kap, azt is tapasztalhatja, hogy ezek növelik a bőr fényérzékenységét, így napon könnyebben leéghetünk vagy kiütéses lehet a bőrünk.

Utazás gyógyszerekkel

A gyógyszereket általában hűvös, száraz helyen kell tárolni. Bizonyos gyógyszereket hűteni kell, ami utazás közben kihívás.
Utazás előtt ellenőrizzük a címkén a gyógyszerek tárolási követelményeit, lejárati idejét, mellékhatásait. Autóval utazáskor vigyük magunkkal a gyógyszert hűtőtáskában, még akkor is, ha az nem igényel hűtést. Az autó csomagtartójában vagy kesztyűtartójában még a szobahőmérsékletű tároláshoz is túl meleg lehet.

Aki repülővel utazik, annak a legjobb, ha a gyógyszereket a kézipoggyászában tartja, arra az esetre, ha a feladott poggyász késne vagy elveszne, és a csomagtérben túl hideg lehet.

Fontos még az is, hogy nagy meleg esetén ne testünk jelzéseire hagyatkozzunk, hanem automatikusan vigyünk be a szokásosnál több folyadékot.


Ne hagyd ki!