Kiugróan sok juharszirup fogyott
Amerikában a reggeli palacsinta elengedhetetlen kelléke, egyben Kanada nemzeti büszkesége a juharszirup. Aki még nem kóstolta volna, az íze bár kifejezetten egyedi, leginkább a karamellhez hasonlítható. Ennek a piacán jelentkeztek a közelmúltban gondok, amelyek olyan súlyosnak bizonyultak, hogy Kanadának muszáj volt hozzányúlnia a stratégiai juharszirup-tartalékaihoz is.
Történt ugyanis, hogy a koronavírus járvány alatt az amerikaiak java kénytelen volt otthonról dolgozni. Otthon azonban reggelire gyakrabban készítettek palacsintát, amit jellemzően juharsziruppal öntenek le a kontinensen – írja a magyarmezőgazdaság.hu.
Emellett a termék exportja szintén megugrott: január és szeptember között több mint 20 százalékkal emelkedett, ami nem maradt hatás nélkül a szirup hazai elérhetőségében.
Amellett pedig, hogy több juharszirup fogyott a boltokban, nem kedvezett az idei időjárás a termelésnek, ami még tovább súlyosbította a problémát.
Csökkent a termelés
A juharszirupot a juharfák nedvéből készítik, amelyet hagyományosan a fa törzsébe szerelt fémcsap segítségével nyernek ki a növényből. Igaz, manapság kissé változott a technológia: jellemzően műanyag csöveket szerelnek a fákhoz, és a bennük lévő vákuum segítségével vonják ki a fa nedvét. Azt pedig egy központi helyre gyűjtik, ahol sziruppá alakítják.
Tavaly azonban gyakran fagyott Kanadában, ami megnehezítette a termelést, de olyan is előfordult, hogy a túl magas hőmérséklet jelentett problémát. A betakarítás csak speciális időjárási körülmények között történhet, amikor a hőmérséklet a fagy és az olvadás között mozog.
Québecben - ahonnan a világ sziruptermelésének 70 százaléka származik – az idei kedvezőtlen időjárás a termelés 24 százalékos visszaesését eredményezte.
A tartalékokhoz nyúltak
A közel 11 ezer sziruptermelőt tömörítő québeci konzorcium, miután a juharszirup iránt megnövekedett kereslet, azonban csökkent a termelés, kénytelen volt a stratégiai tartalékaihoz nyúlni. Több mint 22 ezer tonna szirupot szállítottak a piacra sürgősségi intézkedésként. Ez a mennyiség a konzorcium tartalékának felét tette ki.
A válság szövődményeként a konzorcium képviselője bejelentette, hogy jövőre növelni fogják a termelést.
"Erre szolgálnak a tartalékaink - hogy biztosítsuk, soha nem fogyunk ki a juharszirupból. És biztosíthatom önöket - nem lesz hiány!"
- hangsúlyozta Helene Normandin kommunikációs igazgató.
A québeci juharszirupgyártók egyébként úgy működnek, mint az OPEC, az olajpiacot irányító kartell. A szervezet gondoskodik róla, hogy a termék ára ne csökkenjen, ennek érdekében befolyásolják a termelést.