A kedvező koronavírus-helyzet miatt járványügyi korlátozások nélkül megtarthatók az idei nyári táborok, így azokat ismét a korábban megszokott keretek között szervezhetik, bonyolíthatják le - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Az árak viszont megugrottak, mutatunk néhány példát.
A tábort annak kezdete előtt legalább hat héttel a helye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál kell bejelenteni. Közölni kell a táborozás helyét, időpontját, a résztvevők várható számát, a tábort szervező vagy a képviseletére jogosult nevét, elérhetőségét.
Ugyan a kockázat kisebb, de a koronavírus továbbra is jelen van, ezért az NNK - a járványtól függetlenül is - szükségesnek tartja és javasolja az általános higiénés szabályok betartását. Így a táborokban kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző diák, illetve szervező vehet részt, erről - gyerek esetében a szülőnek - nyilatkozni is kell. Javasolják továbbá, hogy a táborban részt vevő szervezők és segítők lehetőség szerint legyenek a koronavírus elleni védőoltás legalább két dózisával beoltva.
Zárt térben a foglalkozások esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, megfelelő intenzitású szellőztetésre, ez vonatkozik a folyosókra és a szociális helyiségekre is. A tábor működtetése során gondoskodni kell a személyi higiéné betartásáról, amelynek alapja a gyakori, alapos szappanos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés, valamint a köhögési etikett betartása. Az NNK szerint fontos, hogy a személyi higiéné alapvető szabályairól a táborba érkezők is kapjanak részletes, az adott korosztálynak megfelelő tájékoztatást. Ha egy gyerek vagy szervező betegség tüneteit észleli, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell a szervezők által előzetesen felkért orvost, aki dönt a további teendőkről. A beteg gyermek felügyeletét ellátó embernek kötelező kesztyűt és maszkot kell használnia.
Az árak
A gyerektáborok költségén is érezehető az idei infláció. Akad olyan tábor, amelyik évek óta nem emelt árat, a mostani szezonban azonban muszáj lesz neki.
75–78 ezer forintba került turnusonként tavaly a People Team Alapítvány tábora. Idén várhatóan 82 ezret fognak kérni. Emelkedett a napközis táboruk ára is, egy év alatt 39-ről 41 ezerre. A drágulást akciókkal kívánják kompenzálni (például félárat fizet az, aki három új táborozót hoz magával), valamint 10-ről 17-re emelték a témaszekcióik számát.
Palotás Attila Ater, az alapítvány alapítója és projektfelelőse a mfor.hu-nak a drágulást leginkább a partnereik áremelésével és a gazdasági környezettel indokolta (növekedtek például az élelmiszerárak, valamint a buszozás és a helyszínbérlés költségei).
A People Team nagyjából 5 százalékos emelése azonban igen alacsony lehet, hiszen
- az Állatkerti Zoo táborban (Budapest) 2021-ben az 5 napos turnus 79 900 forint volt, 2022-ben 88 900 forintba kerül;
- a Seholsziget Élménypark (Nőtincs) tavaly 50–60 ezerbe került, idén 60–70 ezer forintot kell fizetni érte;
- a Vissza a vadonba (Szentendre) az előző évben 35–35 ezer forint volt, most 42–45 ezer.
A drágulás ellenére jelentősen megnőtt az érdeklődés a gyermektáborok iránt az előző két, pandémia által jobban sújtott évhez képest. A klasszikus táborok mellett ráadásul egyre nagyobb az extrémebbek száma is. Idén a tavalyinál több, csaknem 700 táborturnus közül tudnak választani a szülők és a gyermekeik a Táborfigyelőn, amire szükség is van. Nemcsak azért, mert idén jóval többen foglalnak tábort, mint az előző években, hanem mert már tavaly is várólistákat kellett állítani. Ezt elkerülhetjük idén, hiszen a táborok felkészültek a rohamra, és sok újdonság is van – mondta Tóth Béla, a Táborfigyelő gyermektábor-összehasonlító portál vezetője. A szakember beszélt arról is, hogy tavaly a táboroztatók 70 százaléka nem, vagy csak minimális áremelést tervezett. Idén azonban ez nem várható, átlagosan nagyjából 10 százalékkal drágulhatnak a táborok. Az árak viszont nagyon eltérőek, hiszen van olyan ottalvós tábor, ami idén 28 ezer forintba kerül, de olyan is akad, ami 300 ezerbe.