Budapest turisták száma McKinsey
Fotó: Shutterstock

Hét év alatt bőven duplázódhat a budapesti turistaáradat

Hat év múlva a jelenlegi 3,2 millióról akár évi 7 millióra is nőhet a Budapestre látogató külföldi turisták száma - áll a McKinsey gazdasági tanácsadócég friss elemzésében. Ez sokkal több bevételt jelentene, ám kérdés, nem lesz-e túl sok turista a fővárosban.


Most évente 3,2 millióan kíváncsiak Magyarországra, de a McKinsey tanulmánya kétféle szcenáriót is felvázol. Az egyik, kevésbé optimista forgatókönyv szerint, Budapest képes lehet az évtized végére elérné az évi 5 millió külföldi vendégszámot, a másik sokkal ambiciózusabb szcenárió szerint pedig akár évi hét millió turistára is érkezhetne évente Budapestre - írja az Economx.hu.

A két forgatókönyv szerint a turisztikai ágazat növekedése 23-49 ezer új munkahelyet is teremthet.

Cél pedig az, hogy a vendégek a jelenlegi 2,6 nap helyett egy vagy akár két nappal is tovább élvezzék a budapesti vendégszeretetet.

Európai összehasonlításban Budapestnek lemaradása van üzleti és konferenciaturizmusban, ebben Bécs, Prága, Lisszabon előtte jár. Ennek oka a kevés megfelelő minőségű szálláshely és kevesebb közvetlen repülőjárat például Béccsel összevetve.

A GDP-ben a budapesti turizmus 850 milliárd forintot tesz ki, ez a turisták számának emelésével akár elérheti a két-három ezer milliárd forintot is. Ez a magyar GDP számára akár 1,5 százalékos növekedést is jelentene.

Az amerikaiak fele 5 csillagos szállodát keres

Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója elmondta, korosztály szerint a brit turisták átlagéletkora az idei év első hat hónapjában 41 év volt, a németeké 49 év, az USA-ból az 57 éves korosztály érkezik jellemzően, az izraeliek átlagos életkora 59 év volt. Érdekességként elmondta, hogy míg a német turisták 5 százaléka keres ötcsillagos szállodát, addig az USA-ból érkezőknek már majdnem a fele, ezért is fontos a tengerentúli járatok bővítése.

Nyugat-Európában gond a turistadömping

Miközben Budapest duplázná a turisták számát, addig több nagyvárosban - Barcelona, Amszterdam -, spanyol, olasz, görög, horvát tengergaprti városokban egyre nagyobb gondot okoz a túlturizmus (overtourism) jelenség. Emelkedő lakhatási költségek, elszálló ingatlanárak, dugók, szemétszállítási nehézségek, az egészségügy túlterhelése - néhány címszó a spanyol, görög, olasz helyi lakosság panaszai közül. Barcelona erre reagálva betiltja a rövid távú magánszállás-kiadást (az airbnb-t).

Ne hagyd ki!