Barcelona overtourism intézkedések
Photo by Enes on Unsplash

Újabb nagyváros elégelte meg a turisták áradatát

Legutóbb Barcelonában vonultak utcára a helyiek, hogy tiltakozzanak a tömeges turizmus ellen. A polgármester már bejelentette az airbnb-tilalmat a helyiek lakhatási gondjainak enyhítésére.


A barcelonai polgármesteri hivatal nemrég bejelentette, hogy a lakhatási gondok enyhítése érdekében 2029-től megtiltják, hogy rövid távra lakásokat adjanak ki turistáknak, a köznyelvben: “betiltják az airbnb-t”. Ezzel az intézkedéssel 10 000 ingatlant akarnak a piacra a helyiek számára. Barcelonában az utóbbi tíz évben 70 százalékkal nőttek a lakásbérleti díjak, 40 százalékkal lettek magasabbak az ingatlanárak.


Környezetszennyezés, dugók, szemét

Mallorcán és a Kanári-szigeteken is tiltakoztak a helybeliek az overtourism jelenség ellen. Ott nem csupán a megélhetési és lakhatási költségek növekedése, hanem a környezetkárosítás, a vízhiány, az egészségügy túlterheltsége, a hulladékelszállítás, a forgalmi dugók is a fő gondok között szerepelt.


Világszinten Spanyolország a második legnépszerűbb turisztikai úti cél Franciaország után. Tavaly 85,1 millió külföldi látogatót jegyeztek fel. A legkeresettebb régió Katalónia volt 18 millió látogatóval, ezt követte a Baleár-szigetek 14,4 millió, illetve a Kanári-szigetek 13,9 millió turistával.

Nem spanyol jelenség

Amszterdam is lépéseket tesz a turizmus negatív hatásainak kezelésére. A város nemrég emelte meg az idegenforgalmi adóját, illetve megtiltotta új szállodák építését, így korlátozva a turisták éves számát. Emellett kreatív megoldásokat is alkalmaznak. Például próbálják növelni a környező települések turisztikai vonzerejét.


Velencében pedig mindezeknél radikálisabb lépéseket tettek: belépődíjat szednek a városba lépő turistáktól. Így csökkentenék a látogatók számát, valamint védenék a világörökségi helyszínt. Emellett korlátozták a turistacsoportok méretét, illetve a sétahajók behajózási lehetőségeit is.

Ne hagyd ki!