Még több pénzt gombolnának le a Szantorinire érkezőkről
Santorini, Greece
Photo by Ryan Spencer on Unsplash

Szantorini bekeményít: már nem lehet ingyen a szigetre lépni

Extraadóval sújtja Görögország a Mükonoszra és a festői naplementéiről híres Szantorinire érkező turistákat. A tengerjáró hajókon érkező tömegek ugyanis az indoklás szerint veszélyeztetik a szigetek varázsát, és rendkívüli módon megterhelik az infrastruktúrát és a helyieket.


Görögország új idegenforgalmi adót vezet be a tengerjáró hajók utasai számára, akik Mükonosz vagy Szantorini népszerű szigetein szállnak partra a csúcsszezonban - írja az economx.hu.

Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök bejelentése szerint a turistáknak 20 eurót (kb. 7880 forintot) kell fizetniük fejenként. A lépés célja a túlzsúfoltság csökkentése és a helyi infrastruktúra fejlesztése.

15 ezer lakos, 1,3 millió turista

Szantorini, amely gyönyörű naplementéiről és festői tájairól híres, 2023-ban közel 1,3 millió turistát fogadott, akik 800 óceánjáró hajón érkeztek. Ez komoly terhet ró a mindössze 15 ezer fős lakosságra és a sziget infrastruktúrájára. Az országba érkező 32,7 millió turista közül minden tizedik ember ellátogat ugyanis a festői szépségű Szantorinire.

A tömegturizmus veszélyezteti sziget varázsát, és a helyi lakosok, valamint a hatóságok is egyre inkább szükségesnek tartják a turisták számának korlátozását. A tervezett idegenforgalmi adó bevételeit a helyi közösségek infrastrukturális fejlesztésére fordítják.
Olga Kefalogianni turisztikai miniszter szerint naponta most már legfeljebb csak 8000 turista szállhat partra a tengerjáró hajókról. A kormány emellett a rövid távú lakásbérletek szabályozását is tervezi Athénban, hogy több lakás álljon rendelkezésre az állandó lakosok számára.

Dél-Európának elege van a turistaáradatból

A tömegturizmus káros hatásai ellen több dél-európai ország küzd. Valencia visszaszorítaná a feketén kiadott apartmanokat, a legálisan működőknél is korlátozásokat vezetne be. A szabályokat megszegő bérbeadókat akár 600 ezer eurós (240 millió forint) bírsággal fenyegeti. Barcelona 2029-től betiltja a rövid távú, turisztikai célú lakáskiadást.


Görögországban mozgalom indult a tengerpart visszaszerzéséért, a Kanári-szigeteken és Mallorcán tüntettek a turizmus káros hatásai - árak emelkedése, közlekedési dugók, környezetszennyezés, az egészségügyi rendszer túlterhelése - ellen. Velence belépődíjat vezetett be bizonyos napokon a turizmus fékezéséért. Már a horvátok is az airbnb-s lakáskiadási modell szigorítását tervezik.


Ne hagyd ki!