2024 decemberében az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,8%-kal kisebb volt a 2024. novemberinél. 2024-ben az ipari termelés volumene 4,0%-kal kevesebb volt, mint 2023-ban, írja részletes adatsorában a KSH.
- Az ipar belföldi értékesítése 2,8, a feldolgozóiparé 5,1%-kal kisebb volt az előző év azonos hónapjában mértnél.
- Az iparon belül döntő (94%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 7,1%-kal csökkent, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 81, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 24%-kal nőtt.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 22%-át képviselő járműgyártás volumene 21%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 30, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 17,5%-kal csökkent.
- A feldolgozóipari termelés 9,9%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 5,9%-kal nőtt. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 9,8%-kal visszaesett, míg a számítógép, perifériás egység gyártása 58%-kal bővült.
- A 8,1%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 25%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 51%-kal visszaesett, ugyanakkor a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 10,0%-kal nőtt.
- A feldolgozóiparból 15%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,4%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest, ami a hazai eladások növekedésének és a kivitel csökkenésének az eredője.
- A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 2,1, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 8,5%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
- A legnagyobb mértékben, 8,5%-kal a 3,8%-os feldolgozóipari súlyú fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység kibocsátása emelkedett 2023 decemberéhez mérten, mindkét értékesítési irányban nőttek az eladások.
- Folytatva az előző két havi bővülést, az 6,2%-os feldolgozóipari súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 7,7%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, a szakágazatok döntő többségében növekedést regisztráltunk. További részletek a KSH weboldalán.
A kormány az előzetes adatok ismeretében egy hete úgy reagált a KSH jelentésére, hogy a hazai ipar teljesítményét továbbra is a német gazdaság válsága, így a gyenge külső kereslet húzza vissza. Az Európai Unió versenyképességi problémáktól szenved, Németország két éve tartó recesszióval, politikai és gazdasági instabilitással küzd. A német gazdaság jelen pillanatban maga alá teperte a magyar gazdaságot, ez a beszállító láncokon keresztül a beruházásokban, az exportban és az ipar teljesítményében is érezteti hatását.
Magyarországon a modern gyárak, a kapacitások rendelkezésre állnak, viszont a külpiacok válsága miatt alacsonyabb kihasználtsággal termelnek. Azonban a belső kereslet helyreállásának köszönhetően már mutatkoznak bíztató jelek a hazai iparban, tavaly decemberben a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása is nőtt.
A magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett: a belgazdaság helyreáll, a középosztály erősödik, a családok bizalma pedig fokozatosan javul. Több mint egy éve nő a reálbér, bővül a fogyasztás, 2024-ben rekordévet zárt a hazai turizmus, kimagasló a foglalkoztatottság, élénkül az új- és használt autópiac, a lakástranzakciók száma dinamikus növekszik, továbbá a lakossági hitelezés is fellendülőben van.