Orbán Viktor évzáró sajtótájékoztatója
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Gazdasági témák a kormányfő évzáró sajtótájékoztatóján

Orbán Viktor miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tartott csütörtökön Budapesten. Összefoglaltuk, pontokba szedtük a gazdaságot érintő fontosabb témákat, bejelentéseket.


  • Az infláció, a háború, a migráció és a terrorfenyegetés kérdésében sikerrel jártak, amit célul tűztek ki, el is érték, mondta a kormányfő. A cél 2024-ben az, hogy a nagy küzdelmek helyett inkább a családok legyenek megint a politika középpontjában.
  • Hároméves bérfejlesztési program indulhat a tanároknak és az óvónőknek. Orbán Viktor úgy fogalmazott: "ha a feltételek teljesülnek, és ehhez közel vagyunk, akkor egy hároméves bérfejlesztési programot is meg tudunk indítani a tanárok és az óvónők esetében." 3 fejezetre bontják a programot: 2024 január 1-től 32,2 %-os béremelést hajtanának végre. Ennél kisebb mértékű béremelés jön 2025 január elsején és 2026 január elsején. Valahol 800 ezer forint lesz a pedagógusok átlagfizetése a végére - mondta a miniszterelnök.
  • A kormány bízik abban, hogy a csok plusz sok tízezer családnak jelent előrelépési lehetőséget.
  • A miniszterelnök felidézte: elfogadták a munkaadók és a munkavállalók által kötött megállapodást, ami a minimálbérek 10, illetve 15 százalékos emelésére vonatkozik.
  • A kormány a nyugdíjak értékét garantálja, sőt, miután az infláció mértékét magasabbra becsülték, mint amekkora valójában lesz, a nyugdíjak értéke némileg emelkedhet.
  • Orbán Viktor szerint tény, hogy Magyarországot Brüsszelben zsarolják, hiszen ezt már a zsarolók, vagyis az Európai Parlament tagjai is beismerték. Ez ellen nehéz mit tenni, mégis ebben a helyzetben kell valami megoldást találni. Mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy Magyarország érvényesítse az érdekeit. Ukrajna 50 milliárd eurós támogatását uniós forrásokból számos okból ellenzi a kormány.
  • Orbán Viktor befejezett ügynek látja a Liszt Ferenc reptér visszavásárlását, csak technikai részletkérdések vannak hátra, vagyis a tranzakciónak már a végén vannak, néhány napon belül akár bejelentés is lehet. A reptérnek fejlődnie kell, erre a francia partner garancia.
  • Az egészségüggyel az a baj, hogy se nem magán, se nem állami, hanem „valami kutyulék”. A magánba nem akar elmozdulni a kormány, mert az nagyon rossz lenne az alacsony jövedelműeknek. Ezért most egy jobban szabályozott állami egészségügy felé haladnak, amely nem tiltja be a magánegészségügyet, csak nem akarják, hogy a kettő összekeveredjen. A keveredő rendszerekben Orbán szerint a profit mindig a magánnál van, a költség pedig az államinál.
  • Januárban jön az üzemanyag jövedéki adó emelése, a kormányfő erre azt mondta, vannak uniós előírások, ez kényszer, ezzel nem tudnak mit kezdeni.
  • A miniszterelnök minden magyar tőketulajdonosnak sok sikert kívánt, megjegyezve, hogy a személyek alapján azonban kormány nem tesz különbséget. Jogos elvárás a magyar gazdaságpolitikában, hogy a sikeres cégek állják meg a helyüket a versenyben az országhatárokon kívül is, tulajdonosuk személyétől függetlenül. Ebben jól állunk, terjeszkedőben van a magyar gazdaság minden szektorban.
  • Magyarországon még mindig jelentős munkatartalék és energiatartalék van, víz is korlátlanul áll rendelkezésre. Most délre kell telepíteni a beruházásokat, arra számít a kormány, hogy szegedi, békési beruházásokkal a százezres munkaerőtartalékot tudnak mozgósítani. Ezért nincs szükségünk nagy arányú vendégmunkásokra, a mostani szabályok megfelelőek, ha szükséges, szigorítunk.


Ne hagyd ki!