A magyarok még mindig keveset tesznek félre öreg napjaikra, de a legnagyobb bajban a főállású katások lesznek.
A katásoknak nemcsak a nyugdíjuk lehet alacsonyabb, mint a minimálbéreseknek, de minden év katázást csak 0,6 évnek ismer el az állam szolgálati időként – mondta a növekedés.hu-nak Farkas András nyugdíjszakértő. A beszélgetésnek három komoly üzenete is van, amit minden katásnak érdemes megfontolni.
Az első üzenet
A kisadózó vállalkozóknak a kiva-kata törvény határozza meg a járulékalapját. Ezt minden évben úgy határozzák meg, hogy jóval alatta van a minimálbérnek. Most 102 ezer forint az ötvenezer forint tételes adót fizető főállású katás járulékalapja, ami jóval alatta marad a 161 ezer forintos minimálbérnek. Vagyis ez az alacsony összeg lesz az érintett időszakra vonatkozóan a nyugdíja számításának az alapja.
A második üzenet
Tovább csökkenti a várható nyugdíj összegét, hogy a minimálbérnél kisebb járulékalap miatt arányosítani kell a nyugdíjszámítás során a szolgálati idő tartamát a járulékalap és a minimálbér arányában, így jelenleg egy év katás jogviszony csak 0,63 évet ér. A nyugdíjjogosultság tekintetében viszont minden évet teljes egészében számításba vesznek, ami legalább jó hír azoknak a katázó nőknek, akik a Nők40 feltételeit szeretnék teljesíteni.
A harmadik üzenet
A 75 ezer forintos adót fizető katázónak 170 ezer forintot vesznek figyelembe járulékalapként, azaz itt a szolgálati időt nem kell arányosítani a nyugdíjszámítás során sem, de a járulékalap ebben az esetben is nagyon alacsony, csak 9 ezer forinttal haladja meg a minimálbért.
A három üzenetet összefoglalva: ha főállású katásként nem kezdesz sürgősen és rendszeresen szemmel látható összeget félretenni, takarékoskodni, vagyont felhalmozni, akkor nagyítóval is kicsinek fogod látni a nyugdíjad összegét. Lehet, hogy katásként most több marad „nettóba" a hónap végén, de ha nem veszed komolyan az öngondoskodást, kétszeresen is ráfázhatsz idős korodban.