A lehető legnagyobb összegű állami nyugdíj eléréséhez hasznos lehetőség a nyugdíjrögzítés, azaz a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása.
Mikor jöhet jól a nyugdíjrögzítés? Akkor, ha nem vonulunk rögtön nyugdíjba, amikor lehetőségünk adódik rá, hanem tovább dolgozunk (nyugdíj-megállapítás nélkül), legalább 365 napig. Ezzel ugyanis nő a szolgálati idő, nő a nyugdíj alapját képező átlagkereset, valamint nőhet a valorizációs szorzó is (amivel a korábbi évek kereseteit hozzák fel a nyugdíjba vonulás előtti szintre). Ám az is elképzelhető, hogy a korábbi időpontban igényelt nyugdíj mégis előnyösebb lenne (például, ha részmunkaidőre vált a nyugdíjra jogosult személy). Vagyis más lehet a nyugdíj összege a korhatár betöltése időpontjában megállapítva, illetve egy ezt követő, akár évekkel későbbi időpontban. Hogy mindenképpen a lehető legjobban járjunk, ahhoz jöhet jól a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása, azaz rögzítése. Így ezt a kockázatot nem kell befutnunk.
Mindenképp a magasabb összeget kapjuk
Az Adó.hu azt írja, hogy 2024. július 1-től már a nyugdíjrögzítés lehetőségével élőnek nem kell választania a tényleges nyugdíjba vonuláskor a rögzített nyugdíj évenkénti emelésekkel növelt összege és a tényleges nyugdíjba vonulás időpontjára kiszámított nyugdíj összege között, mert a nyugdíj-megállapító szerv hivatalból a magasabb összeget folyósítja öregségi nyugdíjként.
Nem élhetnek a nyugdíjrögzítés lehetőségével azok, akik a Nők 40-nel mennek nyugdíjba, akik csak öregségi résznyugdíjra jogosultak vagy a nyugdíjkorhatár betöltésétől a tényleges nyugdíjba vonulás időpontjáig tartó idő legalább fele része alatt özvegyi nyugdíjban részesültek.
Az Adó.hu cikke részletesebben itt olvasható.
Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni
Rendszeresen készülnek listák arról, hogy mely országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni. A Natixis nyugdíjbiztonsági felmérése szerint világszerte romlott az esély arra, hogy az emberek megfelelő minőségű, fenntartható nyugdíjas éveket biztosítsanak önmaguk számára. Közben egyre többen ismerik fel, hogy a nyugdíjas jövedelem finanszírozása elsősorban az egyének felelőssége. Míg 2015-ben az emberek 67%-a tartotta ezt saját feladatának, 2023-ra ez az arány 81%-ra nőtt.
A cég globális nyugdíjas indexe szerint Svájcban a legjobb a nyugdíjas élet, az alpesi ország Norvégiát előzi meg, amely két évig vezette a listát. Utána Írország, Izland, Hollandia, Luxemburg, Ausztrália, Németország a sorrend. Magyarország a 44 országot tartalmazó rangsorban csupán a 32. helyet foglalja el, ez egyébként egy helyes javítás a tavalyi eredményhez képest. Régiós összehasonlításként: Csehország a 16. helyen.