Egyre gyakrabban hallani, hogy a hosszú távra történő pénzügyi tervezés egyik legsarkalatosabb pontja a megfelelő nyugdíjbiztosítás megléte. Jó oka van annak, hogy a szakemberek ezt az eszközt ajánlják, ugyanis olyan előnyökkel bír, amit más módon nem, vagy csak nagy nehézségek árán érhetnénk el. Sajnos, ma már szinte nem is kérdéses, hogy aki nyugodt időskorra vágyik, annak jó előre gondoskodnia kell az anyagi biztonságáról, hiszen az állami ellátástól ezt jó eséllyel már nem fogjuk megkapni.
A hazánkban már jó ideje érvényben lévő felosztó-kirovó rendszer ugyanis lassacskán eléri határait. Az egyre csökkenő számú aktív dolgozó mind nehezebben tudja majd finanszírozni a mindenkori nyugdíjakat, ez pedig a korhatár kitolódását és a nyugellátás reálértékének fokozatos csökkenését hozza majd magával. Annak érdekében, hogy az ebből adódó problémákat elkerüljük, a nyugdíjbiztosítás kötés már fiatal korban is időszerű döntés. Hosszú távú megtakarítási formaként ráadásul minél előbb kezdjük el ezzel az eszközzel megalapozni a nyugdíjas éveink nyugalmát, annál könnyebb dolgunk lesz. Ugyanakkor a piacon tapasztalható kínálat óriási, ráadásul az egyes ajánlatok jelentősen eltérhetnek. Ezért aztán nagyon fontos pontosan tisztában lenni a legfontosabb részletekkel, mielőtt határoznánk.
Alaposan vizsgáljuk meg a lehetőségeinket
Azonban arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a nyugdíjbiztosítás mellett egyéb konstrukciók is elérhetők, amik kifejezetten a passzív éveinkre történő megtakarítást célozzák. Ilyen például az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíj-előtakarékossági számla is. Ebben a három formában elsősorban az a közös, hogy mindegyikre érvényes az állami adójóváírás, amivel nagy távlatokban jelentős plusz hozam érhető el. Ezt leszámítva ugyanakkor nagyban különböző struktúrájú eszközökről van szó. Ez egyben azt is jelenti, hogy különféle célok és lehetőségek kapcsán egész másképp kell meghatározni, melyik mellett is érdemes letenni a voksunkat. Gyakorta a legoptimálisabb az, ha egyszerre több konstrukció fut párhuzamosan, ám ez csak a kardinális szempontok alapos vizsgálatát követően jelenthető ki. Az azonban kétségtelen, miszerint a nyugdíjbiztosítás az egyik legnépszerűbb termék, ennek pedig jól körülhatárolható okai vannak. Ezzel együtt az adott csomag kiválasztását megelőzően rendkívül körültekintő módon kell eljárnunk. Ez azért is elengedhetetlen, mert egy rosszul megválasztott módozat mellett jó eséllyel nem fogunk kitartani, így pedig éveket is elveszíthetünk a megtakarításunkból.
Milyen érvek szólnak a nyugdíjbiztosítás mellett?
Az igényeinknek és a lehetőségeinknek leginkább megfelelő öngondoskodási forma megtalálása ugyanis jóval nehezebb feladat, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Mivel fokozódó igény mutatkozik ezekre az eszközökre, ezért a kínálat is egyre szélesebb, ám ezzel párhuzamosan a választás is egyre nehezebb. Bizonyos, egyszerű szempontok viszont a laikusok számára is könnyedén átláthatók, így korrekt képet kaphatunk a nyugdíjbiztosítás mellett szóló érvekről. Az egyik ilyen a már fent említett adójóváírás, ami évente akár 280 ezer forintot is jelenthet. Emellett kardinális jelentőséggel bír a konstrukcióban található kockázatviselési szolgáltatás. A nyugdíjbiztosítás tulajdonképpen egy megtakarítási céllal rendelkező életbiztosítás, azaz használatával nem csak a saját, időskori anyagi biztonságunkról, de szeretteink nyugalmáról is gondoskodhatunk. Ezt segíti elő az is, hogy tragédia esetén az összeget hagyatéki eljáráson kívül, azaz jóval gyorsabban kapja meg a kedvezményezett. Ugyancsak óriási előny, hogy ez az egyetlen forma, amire nincs hatással a nyugdíjkorhatár jövőbeni emelkedése. Nyugdíjbiztosítás esetében ugyanis mindig a szerződéskötéskor érvényben lévő időpont a mérvadó.
Milyen tényezők alapján válasszunk?
Az előnyök ismerete mellett elengedhetetlen tisztában lenni az esetleges hátulütőkkel is. A nyugdíjbiztosítás segítségével csak akkor érhető el kiváló eredmény, ha legalább 10 éves időtávban gondolkodunk (és legalább ennyi idő vissza is van a nyugdíjba vonulásunkig), nem tervezzük idő előtt felhasználni megtakarításunkat és legalább havi 15 ezer forintot félre tudunk tenni minden hónapban. Ehhez elkötelezettnek kell lennünk, ám kitartásunk busásan megtérül a jövőben. Ugyanakkor a sikerhez nélkülözhetetlen, hogy a számunkra legideálisabb konstrukció mellett tegyük le a voksunkat. Laikusként azonban ez embert próbáló feladat, hiszen 40-nél is több ajánlatot kell részletekbe menően ismernünk az objektív döntés meghozatalához. Az apró betűs részek, a speciális kondíciók pedig döntő befolyással bírhatnak, így a nyugdíjbiztosítás kiválasztásának procedúráját feltétlenül érdemes szakemberre bízni. Egy független pénzügyi szakértő ugyanis minden tényezőre kiemelt hangsúlyt fektet és kizárólag a mi érdekeinket tartja szem előtt. A kapott útmutatások alapján pedig garantáltan elégedettek leszünk, hosszú távon is. (x)