Az Európai Unió teljesen leválik az orosz energiáról

Az Európai Bizottság elfogadta azt a menetrendet, amelynek alapján az EU teljes mértékben megszünteti függőségét az orosz energiától. A javaslat elfogadása minősített többséget igényel, így nem működik a tagállami vétó.


Az orosz gáz és olaj importjának leállításával, valamint az orosz atomenergia fokozatos kivezetésével az EU véget vet az orosz energiától való függőségének, miközben biztosítja az energiaellátás és az árak stabilitását az egész Unióban – áll abban a menetrendben, amit most fogadott el és ismertetett az Európai Bizottság.

Az EU nagyon világos üzenetet küld ma Oroszországnak, az energiát nem lehet többé fegyverként használni ellenünk és az energiával nem lehet többé zsarolni minket

– jelentette ki Dan Jørgensen, az energiaügyekért és a lakhatásért felelős biztos.


A hvg.hu emlékeztet arra: a leválást már az Ukrajna elleni orosz invázióval megkezdte az EU és már akkor döntés született arról, hogy teljes mértékben felszámolja az orosz energiafüggőségét. Ennek az utolsó állomásai következnek, amikre az Európai Bizottság jogszabály-javaslatokat is elő fog terjeszteni.Az Európai Bizottság előírja a tagállamoknak, hogy még ennek az évnek a végéig készítsenek nemzeti tervet arra, hogyan válnak le az orosz energiáról legkésőbb 2027 végéig.

Az új jogszabályok azt fogják biztosítani, hogy ne lehessen orosz gázszállítókkal új szerződéseket kötni, a meglévők rövid távú szerződéseket pedig 2025 végéig leállítják, a hosszú távúakat pedig 2027 végégig. A hvg.hu cikkírója megjegyzi: ez Magyarország esetében érdekes helyzetet idéz elő, tekintettel a 2021-ben megkötött 15 éves gázszállítási megállapodásra az oroszokkal.

A jogszabályokat majd el kell fogadnia az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is. Ugyanakkor a biztos elmondta, hogy a szabályozásoknál minősített többségre van szükség, vagyis nincs vétójoga egyetlen országnak sem. A egy tagállam nem teljesíti a jogszabályokat, kötelezettségszegési eljárást indítanak ellene.

A portfolio.hu beszámolója szerint Dan Jörgenssen elismerte, hogy az orosz nukleáris fűtőelemeknél összetettebb a feladat, ezért az olajjal és gázzal kezdenek, de az lesz a kereskedelmi jellegű stratégia a fűtőelemeknél, hogy egy vámot, vagy egyéb terhet rónak majd a dúsított urán behozatalára, és így fogják gazdaságilag vonzerő nélkülivé tenni az importot az EU területére.

Arra a kérdésre, hogy ha a következő időszakban békemegállapodás születne Oroszország és Ukrajna között, akkor mi történne a most felvázolt jogi kötőerejű, az orosz energiahordozók teljes kiszorítását célzó csomaggal, úgy reagált az uniós biztos, hogy ettől a folyamattól függetlenül készül a csomag, és még ha holnap béke lenne a két ország között, akkor sem lenne szabad újra függővé válnunk az orosz energiahordozóktól.

Ne hagyd ki!