2024 júliusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 6,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján 1 százalékkal nagyobb volt a júniusinál, jelentette a KSH.
2024 júliusában az előző év azonos hónapjához képest:
Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 2,8, az egyéb építményeké 10,6%-kal.
Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 26,1, az egyéb építmények építésében 9,8%-kal kisebb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 8,6%-kal bővült.
A megkötött új szerződések volumene 108,0%-kal nőtt. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 22,4%-kal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 283,0%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A kiugró növekedést az útépítésekre kötött nagyértékű szerződések okozták.
Az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományának volumene 21,0%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 5,4%-kal csökkent, az egyéb építményekre vonatkozóké 47,8%-kal nőtt.
2024 első hét hónapjában az építőipari termelés volumene 3 %-kal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten.
Az adatokat látva érthető, hogy az ágazat képviselői miért támogatnak minden kezdeményezést, ami átsegítené a építőipart ezen a nehéz időszakon. Jó példa erre, hogy az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége a héten kiadott közleményében azt szorgalmazta: az önkéntes nyugdíjpénztárakban megtakarítók szabad önrendelkezésük alapján, adómentesen használhassák feé pénztári megtakarításaikat otthonteremtésre, lakásfelújításra.
Vagyis a szakszövetség szerint újra kellene gondolni az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások szigorú feltételekhez kötött felhasználhatóságát.
Az ÉVOSZ közleményében emlékeztetett arra, hogy a hosszútávú lakossági lekötött megtakarítások otthonteremtési célú, adómentes felhasználási lehetőségét a Gazdasági Kabinet is vizsgálta augusztus végi ülésén. A szakszövetség álláspontja szerint a 10 év utáni tőkemegtakarítások lakáscélú felhasználása adókedvezményt kapva elősegítené az idősebb állampolgárok elavult otthonainak megújítását, új otthonokba költözésüknek jobb finanszírozhatóságát.