Jövő héten döntés születik a Lengyelországnak járó, összesen 137 milliárd euró értékű uniós eszköz lehívásának megkezdéséről - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke pénteken Varsóban.
Donald Tusk lengyel és Alexander De Croo belga miniszterelnökkel közösen tartott sajtókonferenciáján Ursula von der Leyen közölte: a jövő héten két döntés is születik a Lengyelország számára jelenleg zárolt uniós forrásokról. Ennek nyomán 137 milliárd euróig terjedő összeget szabadítanak fel a helyreállítási és a kohéziós alapból.
A mezőgazdaságról szólva von der Leyen felidézte: a közös agrárpolitika keretében jelenleg 22 milliárd eurót irányoznak elő az ágazat lengyelországi támogatására. A helyreállítási eszközök első, 1,4 milliárd euró értékű részét pedig közvetlenül a lengyel gazdáknak szánják.
Az európai bizottsági elnök méltatta a Tusk-kormánynak a "jogállamiság visszaállítását" célzó erőfeszítéseit, ezen belül az igazságügyi rendszert érintő cselekvési tervet. Donald Tusk kiemelte: miniszterelnöki posztra lépésétől kezdve az Európai Bizottság elnökével folytatott együttműködésének célja egyebek között "a lengyelországi jogállamiság és a demokratikus normák helyreállítása volt".
Az uniós helyreállítási terv Lengyelország esetében összesen 25,3 milliárd euró értékű vissza nem térítendő támogatást, és 34,5 milliárd eurós kölcsön lehívását teszi lehetővé. A 2021-2027-es költségvetési keret kohéziós eszközeiből 76 milliárd euró jár Lengyelországnak.Az eszközök lehívását Brüsszel egyebek között a lengyelországi igazságügy függetlenségéhez kötötte. Az uniós szervek szerint az előző lengyel kormány nem teljesített minden kifizetési feltételt.
A hvg.hu felidézte: Lengyelország esetében az előző lengyel kormány által bevezetett, az igazságügyet érintő változtatások, a bírák függetlenségének korlátozását eredményező intézkedések miatt az EU – hasonlóan Magyarországhoz – befagyasztotta a Varsót megillető forrásokat. Ez vonatkozik a helyreállítási alapokra és a hétéves költségvetésre is. Csakhogy a lengyelek esetében lényegesen több pénzről van szó: míg Magyarország eredetileg mintegy 30 milliárd, jelenleg pedig több mint 20 milliárd euróhoz nem fér hozzá, Lengyelország több mint 130 milliárd euróra jogosult.