A munkáltató és a munkavállaló is jobban jár az utalványokkal
Fotó: Rewin

A munkáltató és a munkavállaló is jobban jár az utalványokkal

Az elmúlt időszakban megnőtt az érdeklődés a csekély értékű ajándék iránt, amellyel a munkáltaltók utalvány formájában egészítik ki a fizetéseket. A kedvezőbb adózás miatt többet kaphatnak a munkavállalók, akik emellett az eddigi tapasztalatok szerint jobban megbecsülve érzik magukat, mintha ezt az összeget a fizetésükkel együtt kapnák meg és növelhető az elköteleződésük is. Ezért egyre többen a javadalmazási rendszer szerves részeként kezelik az utalványokat.


Bár csekély értékű ajándékot több éve lehet adni a munkavállalóknak jövedelemkiegészítés gyanánt, népszerűségének felfutásához egy idén év eleji szabálymódosításra volt szükség. 2018 után ugyanis egy évben ismét többször, összesen háromszor lehet adni a januári minimálbér 10 százalékáig, vagyis egy év alatt 80 ezer forint is lehet az így kiadott utalványok értéke. Ezt a karácsony közeledtével akár év végi jutalomra, vagy pulykapénzre is ki lehet adni.

Az elmúlt évben a magas infláció miatt a cégek és a kollégák is nehéz helyzetben voltak: elvárták a fizetések emelését, ugyanakkor a költségszint emelkedése is nehéz helyzetbe hozta a társaságokat. A legtöbb cég pedig nem tudta olyan mértékben emelni a jövedelmeket, amely teljes egészében kompenzálta volna a pénzromlás negatív hatásait. Ebben a környezetben az utalványok jó megoldásnak bizonyultak, mivel a munkáltató számára a bérkifizetéshez képest alacsonyabb, 33,04 százalékos adóterhet jelent, a munkavállaló így a keretből magasabb nettó kiegészítést kaphat.

A HR-vezetők emellett azt tapasztalták, hogy az utalványoknak sokkal jobban örülnek, mintha ezt az összeget a bérükkel együtt kapták volna meg. A szállítmányozással és fuvarozással foglalkozó Gartner Intertrans Hungária Kft. gazdasági tervezési-elemzési vezetője, Fodorné Reichl Mónika lapunknak azt mondta, meghatározott célt, a munkavállalók gyerekeinek iskoláztatását évek óta támogatják, idén ezt az összeget utalvány formájában adták át. Számításaik szerint ezzel jelentősen, akár több ezer forinttal többet tudtak adni a bérkifizetéshez képest.

Emellett nagyon pozitív a visszhangja az utalványoknak azért is, mert széleskörben felhasználhatók, egyebek közt élelmiszerre, ruházkodásra vagy háztartási cikkekre is költhetők, nem névre szóló, illetve a dolgozó közeli családtagja is lehet a kedvezményezett. Az eddigi visszajelzések szerint megbecsültebbnek érzik magukat a kollégák, sokan már-már jutalomként kezelik, pedig mindenkinek alanyi jogon jár ez a juttatás.

Ezt támasztotta alá Mónos Erzsébet, a Büttner és Társa Kft. bérelszámolója is, aki a felhasználással kapcsolatban kérdésünkre azt mondta, évek óta iskolakezdéskor és karácsonykor adnak munkatársaiknak utalványokat, mert jellemzően ez a két esemény jár nagyobb kiadással, amelyet így részben széles körben felhasználható utalványokkal fedeznek. Azért is választották ezt a formát, mert így jobban tud hasznosulni a segítség és a kollégák is szívesebben fogadják az utalványokat, mintha plusz bért kapnának.

A kedvező irányú szabályváltozásnak köszönhetően egyre több cég ismeri fel az ebben rejlő lehetőségeket, és teszi a javadalmazási rendszer szerves részévé ezeket az eszközöket, ezért a következő évben az ideinél is nagyobb népszerűségnek örvendhetnek az utalványok. (x)

Forrás:Rewin

TOVÁBBI RÉSZLETEK ÉS TUDNIVALÓK A TÉMÁRÓL ITT!

Ne hagyd ki!