Idén is megválasztották az ország legjobb mézeit
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint (aki maga is a bíráló bizottság tagja) a gyulai az egyetlen országos szintű mézverseny, amely jelentős a méhészek szempontjából. A győztesek az díjazott méztermékeiken egy matricával igazolhatják a versenyen elért fokozatukat jövőre.
A Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztivál versenyére idén rekordszámú, 448 minta érkezett. A tételeket ötfős szakmai zsűri bírálta. A mézeket tisztaság, víztartalom, szín, mézfajta szerinti illatjelleg, íz, csomagolás, valamint harmónia és összbenyomás alapján értékelték.
Egy elsőkörös szelekció után mintegy 60 minta került a második körbe. Azoknak az Eurofins Food Analytica Kft mérte meg a víztartalmát és a fruktóz-glükóz arányát, illetve a méz pollenösszetételét is elemezték. Ezek alapján döntötték el, mely termékek 2022 legjobbjai.
A győztesek mézek
Árgyelán János versenyigazgató, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) Békés megyei szaktanácsadója az MTI-vel közölte a versenyeredményeket, melyek a következők voltak 2022-ben:
- Az év kiváló magyar méze (a verseny abszolút győztese) Dian Richárd akácméze lett.
- Akácméz kategóriában a hódmezővásárhelyi Hegedűs Gábor mézét is díjazta a zsűri.
- A legjobb repceméz a dunaújvárosi Gál Balázs Sándoré volt.
- A legjobb vegyesméz kategóriában a csővári Dian Gergő terméke nyert.
- A legjobb hársméz a kaposmérői Hanzel Róbert fajtaméze lett.
- A napraforgóméz kategória első helyezettje a nagytarcsai Jó István terméke.
- A különleges méz kategóriában a gyulai Alb György mogyorós-csokoládés méze végzett az első helyen.
- Egyéb fajtaméz kategóriában pedig a pécsváradi Tojzán Zoltán facélia méze diadalmaskodott.
Vegyesen alakult az idei méhészeti szezon
Ígéretesen indult az idei méhészeti szezon hazánkban, akácmézből például tíz éve nem látott mennyiséget pergettek a méhészek. Emellett a repce is jól mézelt, valamint az ezüsthársról is kiváló hozamot értek el a szakemberek. Azonban a kezdeti sikerek nem mindenhol folytatódtak a nyáron. A történelmi aszály rányomta a bélyegét a hazai méhészetre is.
Valósággal kettészakadt idén az ország méhésztársadalma: miközben a Dunától nyugatra a méhészek életük legjobb évét zárhatják az idén, a Duna vonalától kelet felé haladva komoly gondokkal kell megküzdeniük a gazdáknak. (…) Békés és Hajdú-Bihar megyében, valamint a Jászságban is siralmas a helyzet
- nyilatkozta korábban Bross Péter.
Hazánk napraforgótáblái egyben az ország legnagyobb méhlegelői is. A szárazság és a hőhullám miatt több helyen elmaradt a növények mézelése. Az idei napraforgóméz a korábbi évek átlagának 30-40 százaléka lehet, az is főleg a dunántúli területekről származhat.