Új megoldások segítik a libák kíméletes tömését
Fotó: Shutterstock

Új megoldások segítik a libák kíméletes tömését

A hízott libamáj előállítása nagy kihívás: export-kiszolgáltatottság és állatvédelmi kívánalmak terhelik. Egy hazai fejlesztés most segítheti a termelők munkáját.


Gazdasági és állatjólléti szempontból egyaránt szükségszerű fejleszteni az EU-ban engedélyezett és szigorúan ellenőrzött hízottlibamáj-termelést. Ebben a smart (okos) technológiák is nagy szerepet játszhatnak, hiszen a szenzorokkal gyűjtött egyedi adatok – és azok elemzése, értékelése, majd a rendszerben létrehozott visszacsatolásuk – támogatni tudják a májtermelést. Nincs ez másként a töméses technológiákban sem.

Manapság olyan tömőgépek kaphatók, amelyek adott nyomásértékkel adott mennyiségű tömőmasszát juttatnak a szárnyasba. De nagy lehet az egyedi eltérés, ezért van szükség olyan precíziós szerkezetre, amely képes az egyedi különbségeket érzékelni és ennek megfelelően változtatni. Ezért a kutatás-fejlesztés* révén olyan innovatív tömőadaptert igyekeztek létrehozni, amely az érzékelt nyomásérték alapján képes reagálni – és leállítja a tömést, ha azt érzékeli, hogy a madár már nem képes több masszát felvenni.

Állatjóléti szempontok

Ennek során tervezték és építették meg a tápanyagáramlást mérő és az állat tápcsatornája telítődését detektáló szolgáló rendszert. Ez jól integrálható az ágazaton belül széles körben használt libatömő gépek adagolócsövére, miközben nem befolyásolja azok működési jellemzőit. A rendszert állattartó szakemberekkel közösen, valós körülmények között tesztelve meghatározhatóak lettek a tápcsatorna telítődését jelző küszöbértékek – ezek alapján a gép még a túltömés és a további károk előtt leállítható.

Tíz mérést végez másodpercenként a tömőadapterre szerelt szonda. A liba nyelőcsövébe vezetést követően a nyomás értéke egyre nő, ahogy a tömőmassza az állatba áramlik. Majd eléri a maximális nyomásértéket, amelyet vagy adott szinten tart vagy azonnal visszaesik, attól függően, hogy az adott liba nyelőcsőtágulata mennyire telt.

Az adaptert az állatjóléti szempontok maximális szem előtt tartásával fejlesztették ki. Ezért is volt 1 bar nyomásértékre maximalizálva a tömőgép, elkerülve az állatok szükségtelen terhelését és a hirtelen nagy nyomással érkező takarmány terhét.

Az idő fontos mutató

Ám a 144 ezer tömési teszt megmutatta, hogy 1 bar nyomás fölé is lehet menni a töméses hizlalás során. Ugyanis a görbék lefutása jól szemléltette, hogy azon egyedeknél, amelyek jól viselik a tömést (ilyen az állomány 90%-a), a 0,1-0,2 baros kezdeti értékről azonnal 0,9-1 barra ugrott, majd 1 másodperc alatt visszaállt a kezdeti értékre. Ez azt jelenti, hogy amelyik állatnak üres volt a nyelőcsőtágulata, abba gond nélkül beleáramlott a tömőmassza.

Azon egyedeknél (az állomány kb. 10%-a) amelyek még nem emésztették meg az előző adagból származó tömőmasszát – vagy bármely egyéb okból nem tudták befogadni az adagot –, lassú volt a nyomásérték felfutása és lefutása is. Mindez azt bizonyítja, hogy a tömés ideje is fontos és informatív mutató. Ennek meghatározása szintén a tömőadapter feladata.

Látszik az eredményekből, hogy azon egyedek, amelyek jól alkalmazkodnak a magasabb nyomásértékhez, rövidebb idő alatt tömhetőek. Ez állatvédelmi és állatjólléti, gazdasági és munkaszervezési kérdések miatt is fontos. Ráadásul megmutatja egy állományon belül az egyedi eltéréseket, amelyek akár szelekciós célként is értelmezhetők hosszú távon.

* A projekt megvalósulását a 2020-1.1.2 PIACI–KFI–2021-00237 számú támogatás biztosította.

Ne hagyd ki!