Mikorrhiza: egy hasznos szövetség a földeken
Fotó: Shutterstock

Mikorrhiza: egy hasznos szövetség a földeken

Az időjárási szélsőségek olyan eszközök felé terelik a növénytermesztőket, amelyek a talajjavításban is fontos szerepet tölthetnek be. Ilyen például az aszály idején is termésnövelő mikorrhiza.

A talajösszetétel fontossága egyre nagyobb fókuszt kap a gazdálkodásban. Bár továbbra is fontos a foszfor- vagy éppen nitrogéntartalomra helyezett hangsúly, az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, legalább ugyanilyen számottevő a mikroorganizmusok jelenlétére fordított figyelem. Például a baktériumokkal és gombákkal kötött szimbiotikus szövetség a gazda előnyére is válhat. A mikorrhiza akár szántóföldeken is jól teljesíthet, bár ez soktényezős, egyelőre kísérleti fázisban lévő próbálkozás.

Számos természetes alternatíva van a terméshozam növelésére, ezek egyike a földek mikorrhizás beoltása. Ez a kiskerti művelésben már jó pár éve közkedvelt módszer, ám a szántóföldi kultúrák számára csak nemrég fedezték fel. Jó hír azonban, hogy odafigyeléssel kitűnő szövetséges lehet.

A pakisztáni Gujrati Egyetem kutatóinak egyik vizsgálata szerint búza esetében a 11-féle mikorrhizafaj kijuttatása öt kezelést követően szignifikánsan növelte a tábla termőképességét: magasabb lett a biomasszahozam, a búza tápértéke javult. Ráadásul a talaj termékenységét is javították, amely hosszú távon a gazdák műtrágya-kitettségét csökkentheti.

Biró Borbála talajbiológus professzor szerint amikorrhiza gombák a magasabb rendű növények 80%-ával, és így a legtöbb gazdasági növényünkkel is képesek jótékony szimbiózist létrehozni.

„Nem alakul ki a kapcsolat a főnövények közül például a káposztafélékhez tartozó repcével, ezért az oltás ennél nem javasolt” – nyilatkozta lapunknak a professzor, és azt is elmondta, hogy a szimbiózisra nem minden gazdanövénynek van ugyanolyan mértékű igénye. Ha pedig a talajtani vizsgálat kimutatja mikorrhiza fajok jelenlétét és kellő aktivitását, nincs mit pótolni. Ezeket figyelembe kell venni, mielőtt valaki mikorrhizában gondolkodna.

A termésnövelő hatás tényleges működéséhez az akadályozó tényezőket ki kell zárni, vagy optimalizálni kell ahhoz, hogy működhessen. Jól jár vele, aki a talaj szerkezetét javítaná fel. Biró Borbála szerint a hifafonalak képesek használni a talajok azon pórustereit is, ahová a gyökér már nem jut el, ezáltal a nem elérhető tápanyagok mikrobiológiailag feltárhatókká válnak.

„A gombafonalak olyan ragasztóanyagként működő nyálkát (glomalint) választanak ki, amelyek a talajszemcséket összetartják, összefűzik. Ezzel javul a talajok morzsalékossága, stabilabbá válnak az esőzésekkel, a talajpusztulással szemben. Kiemelhető még az is, hogy a talaj víztároló és szénmegőrző képessége is jobb lesz” – emelte ki a szakember.

Felhasználási tippek

A gombák és növények szimbiózisa a természetben emberi közreműködés nélkül is létrejön, ám mesterségesen is előidézhető például a nem megfelelően ellátott, esetleg az intenzív mezőgazdasági gyakorlat miatt tápanyagszegény talajokban. Emellett a természetben előforduló mikorrhiza szövetségek a fungicidek használata miatt felbomlanak. A mikorrhiza oltóanyag akkor működik jól, ha vele párhuzamosan megkezdődik egy talajállapot-javítási metódus is.

Előfordul, hogy a szimbiózis egyensúlya felborul akkor is, ha a gomba tápanyagigénye nagyobb annál, mint amit a gazdanövény ki tud elégíteni. A jótékony együttműködéshez ugyanis a növénynek elegendő napfényre, a talaj megfelelő állapotára van szüksége.

„A mikorrhiza igen érzékeny a belvizes területekre, a talaj tömörödésére, az erősen agyagos és nagyon kötött talajokra, a nagy sótartalomra. Ekkor a felhasználás nem hozhatja meg az elvárt termésnövelést. Javasolható ugyanakkor”– mutatott rá Biró Borbála„például egy olyan főnövény után, aminél az úgynevezett arbuszkuláris mikorrhiza gomba szimbiózisa nem alakult ki, vagy gombaölő fungicidek miatt kipusztult.”

Szántóföldeken és ültetvényeken

Már a hazai szántóföldeken is kísérleteznek a mikorrhiza gombák oltóanyagként történő felhasználásával és ennek a gyakorlatnak a gyors elterjedése várható országos szinten is. Viszont a mikorrhiza oltóanyag költséges. Hazai előállítású oltóanyag nem áll rendelkezésre, az engedélyezés pedig már ott akadályba ütközik, hogy az anyag összetétele nem stabil – a randomitás miatt itthon az előállítás nem támogatott.

Viszonylag egyszerűen hozzáférhető a külföldi oltóanyag, de már azért is drága, mert hektárra vetítve nagy mennyiségben, talajkilogrammonként legalább 1-2%-ban kellene kijuttatni a felső 20 cm-es termőrétegben, mondta Biró, aki szerint a talajművelési mód nagyon fontos tartópillér.

„Ha a mikorrhiza szimbiózis létrejött egy adott talaj-növény rendszerben, azt óvni, védeni kell” – hangsúlyozza a professzor.„A gombahálózatot felszakíthatja az intenzív művelés, a szántás, a talajbolygatás is, ami a hatásfok romlásához és a befektetett költségek hatástalanságához vezethet.”

Ha elmarad a folyamatok és a környezet optimalizálása, akkor a termés sem lesz kifogástalan. Vannak olyan kukoricatermelők, akiknek az oltóanyag alkalmazása nem hozta vissza az árát, Biró véleménye, hogy ez pont a szükséges körülmények biztosításának hiánya miatt törtönik.

Egyelőre leginkább a szőlőtelepítésnél alkalmazzák ültetvényeken az arbuszkuláris mikorrhiza gombákat, itt szintén szakszerűen kell alkalmazni az oltóanyagot. „A szőlővesszőnek előbb ki kell hajtania, levelekkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a fotoszintézissel a növény asszimilátumokhoz jusson. Csak az így létrejött szerves anyagokkal tudja saját magát és a gombát is táplálni.

Ha a szimbiózis túl korán alakul ki, úgy a még fejletlen növényke megsínyli az elhamarkodott oltást, amit csak egy újabb vegetációs időszak múlva heverhet ki. A kölcsönösen előnyös kapcsolat mindkét szimbionta fél számára, de a gazdának is kulcsfontosságú” – húzta alá a szakember.

Több tápanyag parányi fonalakkal

A mikorrhizák hifa fonalai a gombák micéliumának láthatatlanul vékony részei, ezek azok, amelyek föld alatt mélyen elágazva beborítják a növény gyökerét, ezáltal a növény nagyobb felületen tud felvenni vizet és abban oldott ásványi anyagokat.

Ez a szimbiózis az anyanövény és az úgynevezett arbuszkurális mikorrhiza gombák között létrejött, kölcsönösen hasznos kapcsolat. Együttélésük biztosítja a gomba életét, valamint az anyanövény jobb tápanyag-ellátottságát és tűrőképességét. A mikorrhizák természetes úton is a talaj részei lehetnek, viszont a gombaölő szerekkel kiölt talajokban érdemes mesterségesen pótolni őket.

Jól jár a gomba és a gazda is

Megéri a szimbiózis a gombának, mert a növényi fotoszintézisnek köszönhetően szerves anyagokhoz jut. Cserébe pedig a gomba micélium-hálózata a mélyebb rétegekből is felhozza a növényeknek szükséges tápelemeket. A kapcsolat megsokszorozza a növény ellenálló képességét a talaj összetételével, az aszállyal és akár a betegségekkel szemben is, a gazda pedig nagyobb termést takaríthat be.

Ne hagyd ki!