Az április eleje óta tartó szárazabb időszak után kiadós és országos csapadékra van kilátás. Az esőre nagyon nagy szükség is van, mert bár az őszi vetések gyökérzónájában kellő nedvesség áll rendelkezésre, a felszín közeli talajréteg, ahová a friss vetés kerül, sokfelé kiszáradt az elmúlt két hétben.
Pénteken országos csapadék várható: eső, záporok, zivatarok. A zivatarokat helyenként viharos szél, jég és rövid idő alatt nagyobb mennyiségű csapadék kísérheti. Szombattól csökken a csapadékhajlam, nagyobb részt napos idő várható, majd a jövő héten keddtől alakulhatnak ki újra elszórtan záporok, zivatarok.
Összességében a jövő hét közepéig területi átlagban 5 és 30 mm közötti csapadék valószínű nagy területi változékonyság mellett, a Duna-Tisza közén valószínű a nagyobb mennyiség. A talaj felszín közeli rétege így sokfelé átnedvesedik, nagyobb területen a mélyebb rétegekbe is juthat. Szombattól szikkad majd a talaj. A délies szelet gyakran, többfelé kísérik élénk, helyenként erős széllökések. A nappali hőmérséklet a csapadék hatására pénteken visszaesik, majd szombattól a jövő hét közepéig a napsütéses időben többnyire 20 és 25 fok közelében alakul, az éjszakák fagymentesek lesznek. A talaj hőmérséklete 15 fok körül alakul majd a fölső 10 cm-es rétegben - áll a Hungaromet agrometeorológiai jelentésében.
A harminc napos csapadékösszeg az esős márciusnak köszönhetően hazánk nagyobb részén még pozitív eltérést mutat a sokéves átlaghoz képest, de északnyugaton és délkeleten a hiány a jellemző, a kilencven napos mennyiségben viszont jobbára elmaradás van, ami a Kisalföldön a 20-40 mm-t is eléri. A felső egy méteres talajréteg március végére a legtöbb helyen telítettség közeli állapotba került, azóta azonban a felszín közeli réteg sokat száradt. Kedden északon ez a réteg újra megázott, az ország nagyobb részén a legfölső száraz 5-15 cm alatt továbbra is bőséges nedvesség áll a növények rendelkezésére.
Kell a csapadék a tavaszi vetésnek
Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. A kukorica és napraforgó vetéséhez és korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok már kedvezőek, a felszín közeli talajréteg azonban többfelé túl száraz. A folytatásban érkező, sokfelé kiadós csapadék és meleg idő kedvező lesz a már elvetett magok keléséhez és fejlődéséhez.
A kajszi és a mandula országszerte elvirágzott, míg az őszibarack, a cseresznye, a meggy, a szilva és az alma sokfelé most virágzik, melyre a meleg időjárás kedvező.