Súlyos veszteségekről számoltak be méhészeti szakértők. A télen a magyar méhállomány fele elpusztult vagy életképtelenné vált. Ez gondot okozhat az idei beporzásban.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) nemrég tette közzé honlapján a 2024/25-ös tél méhpusztulási adatait, melyeket a megyei szaktanácsadók mértek fel.
A 2024/25-ös tél minden eddiginél súlyosabb következményekkel járt a magyar méhészetekre nézve. A korábban elfogadhatónak tekintett 10–20%-os téli elhullás mostanra duplájára nőtt: az OMME által végzett felmérések szerint az országosan betelelt 1,2 millió méhcsalád közel fele megsemmisült vagy életképtelenné vált - írja az Agroinform.
Az első körös adatok alapján a családok 29%-a elpusztult, míg további 22% annyira legyengült, hogy sem a túlélésre, sem a termelésre nem alkalmas. Ez összességében az állomány 51%-át érinti! A megmaradt családok állapota sem megnyugtató: csupán 10% tekinthető erősnek, 40% gyenge, a többi átlagos.
A legrosszabb eredmények a mellékállásban tevékenykedőknél születtek, akik 46%-os veszteséget jelentettek. Ez nagyrészt a munka melletti kapacitáshiányból fakadó atkakezelési hiányosságokra vezethető vissza.
Ráadásul itt van az ázsiai lódarázs is
Veszélyt jelent a méhekre az ázsiai lódarázs is. Ez olyan inváziós faj, amely Európa több országában rohamtempóban terjed, nagy számban támadja a méheket, és más beporzókat, és számos olyan élőlényt, ami fontos szerepet játszik az ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásában. Egyetlen kolóniája akár több tízezer méhet is elpusztíthat. Magyarországon az első észlelését csak 2023-ban jelentették. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szerint hazánkban még van esély a megfékezésére.