Kiterjesztett gyártói felelősség - Minden, amit az EPR-ről érdemes tudni!
Fotó: Canva

Kiterjesztett gyártói felelősség - Minden, amit az EPR-ről érdemes tudni!

Mikro-, kis- és középvállalkozásként a jogszerű működéshez számtalan kritériumnak meg kell felelni, ami magába foglalja az újonnan megjelenő szabályozások betartását. Az EPR, azaz a kiterjesztett gyártói felelősségről szóló szabályzat és díjfizetési kötelezettség 2023. július elsejével került bevezetésre, így jelenleg már az 1 éves türelmi időszak végén is túl járunk.


Azt feltételezhetjük, hogy minden érintett ismeri feladatait és fizetési kötelezettségeit, ám mindez a gyakorlatban más képet mutat.

Jelenleg a rendszerben regisztrált több tízezer kötelezett csak töredéke a kötelezettségi körbe tartozó vállalatoknak

- osztotta meg velünk Bartos Gyula, az E-Termékdíj.hu Kft. egyik alapítója és általános ügyvezetője.

Melyek azok a vállalkozások, akikre vonatkozik a díjfizetési kötelezettség? Milyen adatokat, milyen rendszerességgel szükséges szolgáltatni a vállalkozás életét megnehezítő bírságok elkerülése érdekében? Az E-Termékdíj.hu Kft. szakértői válaszolnak kérdéseinkre és megosztanak velünk minden lényeges információt a kiterjesztett gyártói felelősség témájával kapcsolatban.

Mi az EPR, azaz a kiterjesztett gyártói felelősség?

A kiterjesztett gyártói felelősség, Extended Producer Responsibility, azaz röviden csak EPR egy olyan környezetvédelmi szabályozás, melynek elsődleges célja a felelősségteljes hulladékkezelés, valamint a termék életciklusának meghosszabbítása újrafelhasználással vagy újrahasznosítással.

A termék gyártójának, vagy első hazai forgalmazójának felelősséget és fizetési kötelezettséget szükséges vállalnia a termékeiért, azok teljes életciklusa alatt - vagyis a termékek elhasználódását követően is

- osztotta meg velünk Borsányi-Bognár Levente, az E-Termékdíj.hu Kft. szakmai ügyvezetője.

A kiterjesztett gyártói felelősség többek között magába foglalja a hulladékká váló termékek gyűjtését és újrafelhasználását - amennyiben lehetséges, míg abban az esetben, ha a termék elhasználódott, akkor a hulladék eredményes ártalmatlanítását is. A szabályzat a fenntartható termelésre, valamint a környezetbarát és káros anyagoktól mentes termékek megalkotására sarkallja a gyártókat, a romboló környezeti hatások minimalizálása és az élhetőbb jövő megteremtése érdekében.

Az EPR és a MOHU kapcsolata

Hazánkban a MOHU gondoskodik a hulladék teljeskörű kezeléséről, a körforgásos termékekből keletkező hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról, előkezeléséről, kereskedelméről és a hulladékgazdálkodási létesítmény hatékony igénybevételéről, illetve üzemeltetéséről egyaránt - mindezt a gyártó finanszírozásával.

Az EPR rendszer bevezetésével az elsődleges cél, hogy 2040-ig a települési szilárd hulladék 65%-a feldolgozásra kerüljön!

A körforgásos gazdasági modell

A körforgásos gazdasági modell alapja, hogy minél több terméket tudjanak újrafelhasználni vagy újrahasznosítani a hulladék mennyiségének csökkentése és ezzel az erőforrások eredményesebb felhasználása érdekében. A termék életciklusának meghosszabbítása, a tudatos anyagfelhasználással és újrahasznosítható anyagok alkalmazásával kiküszöböli a korábban alkalmazott lineáris gazdasági modell hiányosságait.

A körforgásos gazdasági modell célja nem csak a fenntarthatóbb, függetlenebb gazdaság kialakítása, hanem a környezeti terhelés csökkentése és az erőforrások kíméletesebb kihasználása is.

Az újrafelhasználható és újrahasznosítható termékek között szerepelnek elsősorban a textil termékek, a csomagolóanyagok és a műanyag termékek. Ide sorolandók az elektronikai cikkek, az elemek és akkumulátorok, a gépjárművek és a gumiabroncsok, illetve a fából készült bútorok, a sütőolaj, valamint az irodai papírok is

- bővítette ki a listát Borsányi-Bognár Levente.

Milyen vállalatokat érint a szabályozás?

A szabályozás minden olyan egyéni vállalkozóra, kis-, közepes vállalkozásra, valamint multinacionális vállalatra egyaránt vonatkozik, amely bizonyos körforgásos termékek, anyagok előállításával, felhasználásával, kezelésével vagy hasznosításával foglalkozik. Összefoglalva, kötelezettsége van minden olyan cégnek, amely a szóban forgó körforgásos termékek gyártója, előállítója, vagy külföldi előállítás esetében hazánkban elsőként forgalomba hozója.

Hogyan és milyen adatokat szükséges szolgáltatni?

Az eredményes adatszolgáltatáshoz meg kell határozni azokat a kötelezettségeket, amelyben a cég tevékenységéből fakadóan érintett. Mindazonáltal ismerni kell a beküldendő adatok eredetét, valamint azok kinyerésének hatékony módszerét is.

Vannak olyan információk, amelyek nem állnak közvetlenül a cég rendelkezésére, ezeket partnerektől és beszállítóktól szükséges bekérni, amely még jobban lelassíthatja és megnehezítheti a folyamatot

- mondta Borsányi-Bognár Levente.

Legtöbb esetben a hatóságok által meghatározott tömegadatokat szükséges szolgáltatni, amely egyes termékek - mint például a gépjármű vagy a fából készült bútorok esetében problémás lehet.

Hiányos adatszolgáltatás? Nem érdemes elnagyolni!

Az adatszolgáltatás pontossága kritikus, hiszen míg a több információ leadása többletfizetési kötelezettséggel jár, addig a kevesebb adat beküldése bírságot vonhat maga után. Az átállás türelmi ideje 2024 nyarán lejárt, így az ellenőrző szervek munkája is megkezdődött.

A tévhittel ellentétben pedig nem csak a nagyobb cégek kerülhetnek górcső alá, hanem a kisebb vállalatok nyomon követése is napirendi pont az ellenőrző szerveknél. Érdemes résen lenni, hiszen már az alapbírság is tetemes mértéket ölthet - legyen szó egyéni vállalkozóról vagy akár multinacionális vállalatról - nincsen kirívó összegbeli különbség

- hívta fel a figyelmet Bartos Gyula.

Hogyan segíthet az E-Termékdíj.hu Kft.?

A vállalkozásoknak naprakésznek kell maradniuk minden újonnan bejövő szabályozással és kötelezettséggel kapcsolatban, hiszen ennek az elmulasztása komoly bírságokat vonhat maga után. A felkészültség megalapozása az újabb rendeletek folyamatos monitorozásával kivitelezhető - melyre sok esetben a vállalatoknak nem áll rendelkezésére elegendő idő és humán kapacitás.

Kijelenthetjük, hogy az adózás világa folyamatosan változik és átrendeződik. Teljesen más logikával működik a zöld adók elszámolása, mint a hagyományos értelemben vett adók számviteli elszámolása, így jelen esetben a könyvelők szakértelme már nem elegendő a feladatok maradéktalan ellátásához.

Ám az E-Termékdíj.hu Kft. abból a célból jött létre, hogy partnerei segítségére legyen olyan adminisztratív feladatok elvégzésében, amelyek plusz szakértelmet és alapos utánajárást igényelnek a zöld termékdíj és a hulladékgazdálkodás területén.

Milyen feladatokban tud segíteni az E-Termékdíj.hu Kft. csapat?

A vállalatok legnagyobb kihívása az, hogy időben értesüljenek a rájuk vonatkozó szabályozásokról. Értesítés hiányában sokan csak a súlyos bírságok kiszabását követően szembesülnek a kötelezettségeikkel

- mondta Borsányi-Bognár Levente, az E-Termékdíj.hu Kft. szakmai ügyvezetője.

Az E-Termékdíj.hu Kft. 10 éves tapasztalatának köszönhetően segíti a partnereit abban, hogy időben megismerkedjenek a rájuk vonatkozó szabályozásokkal. A szakmai konzultáció és tanácsadás mellett a környezetvédelmi termékdíj és az EPR díj teljeskörű felügyeletétis vállalják, mellyel megkönnyítik a kis- és középvállalkozások mindennapjait.

Az adminisztrációban segítséget nyújthat a Körforgó.hu, online nyilvántartó program is, amely a környezetvédelmi termékdíj, a kiterjesztett gyártói felelősségi díj kifizetését, valamint az ezzel kapcsolatos háttérmunkát támogatja az eredményes adminisztrációhoz szükséges szakmai tudás integrálásával.

Az eredményes együttműködés alapjai

A személyes vagy telefonos megbeszélés keretei között, a kötelezettségek megállapítását követően a technikai megoldások felmérésére kerül sor, amely során a hatékony, gyors és kevésbé energiaigényes adatgyűjtés kivitelezése kerül a középpontba.

Értéket adunk. Cégünk tanácsadás keretében segíti a partnereinket abban, hogy a különféle jogi intézményeken keresztül hogyan tudják költséghatákonyabban megoldani az adminisztrációs és fizetési kötelezettségeket. Nem csak a kapott adatokat küldjük be és dolgozzuk fel, hanem kialakítjuk azt a legegyszerűbb adminisztrációs rendszert is, ami megfelel a jogszabályi szempontoknak.

- mondta Borsányi-Bognár Levente.

Miért az E-Termékdíj Kft.?

A cég erősségét különböző szemléletmódok találkozása adja. Borsányi-Bognár Levente a jogszabályalkotás és törvényalkotás oldaláról jött, a Környezetvédelmi Minisztérium egykori munkatársaként környezetgazdasági szabályozásokkal foglalkozott. A cég másik alapító tagja, Bartos Gyula a hatóság oldalt fedte le, hiszen a Vám- és Pénzügyőrségen dolgozott, így az ellenőrzési oldalról ismerte meg a hatékonyan működő rendszer kialakításának titkát.

Tedd gördülékennyé és eredményessé működésedet az E-Termékdíj.hu Kft. szakértőivel! (x)

(média partner: DLX MEDIA)


Ne hagyd ki!