Rengeteg pénzről van szó
Hazánk december 30-án nyújtotta be az Európai Bizottságnak a Partnerségi Megállapodást. Ez a dokumentum tartalmazza azt, hogy a 2021-től 2027-ig terjedő időszakban a hazai társfinanszírozással együtt felhasználható 9 ezer milliárd forint kohéziós forrásból milyen fejlesztések valósulhatnak meg. A Megállapodás, majd azt követően az operatív programok átadása az első lépés ahhoz, hogy a 2021-27-es fejlesztési időszakban a Magyarország számára rendelkezésre álló uniós források lehívhatóak legyenek – áll az Agroinform.hu cikkében.
Amit eddig tudhatunk a Megállapodás tartalmáról, hogy a források legalább 65 százaléka a 4 legkedvezőtlenebb helyzetű magyar régióba kerülhet. A tervek szerint a támogatásokból legnagyobb arányban a gazdaságfejlesztési program részesül. Elsősorban a kis- és középvállalkozások beruházásai kaphatnak némi többletforrást, de a korábbiaknál több pénzt kívánnak fordítani a vidék- és vidéki települések fejlesztésére is. Mindezek mellett az eddigieket felülmúló támogatásra számíthat a közlekedésfejlesztési, illetve a környezeti és energetikai programok. Ezeken belül elsősorban a közösségi és vasúti közlekedés korszerűsítését, valamint a megújuló energiafelhasználás elterjedését segítenék elő. A közoktatás fejlesztését, a társadalmi felzárkózási programokat, valamint az egészségügyi és szociális beruházásokat külön operatív programból, valamint a Helyreállítási Tervből is finanszíroznák.
Pár irányadó adat
És íme, néhány előzetes pénzügyi allokáció és az ahhoz kapcsolódó nemzeti hozzájárulás összege (kerekítve) a dokumentumokból:
A Partnerségi Megállapodás mellett érdemes megemlíteni, hogy azzal egyidőben az új Közös Agrárpolitikához kapcsolódó magyar Stratégiai Terv is elkészült, melyet szintén december 30-án nyújtott be a magyar kormány az Európai Bizottságnak.