Megjelent a Magyar Közlönyben a rendelet, amely részletesen szabályozza, hogy az általános iskolák első évfolyamától egészen a középiskolák tizenharmadik évfolyamáig milyen tárgyakat tilos bevinni az iskolákba, illetve mely eszközök használatát korlátozzák.
Az augusztus 8-án kiadott rendelet jogszabály 2 fő kategóriát határoz meg az iskolai eszközökkel kapcsolatban. Az első kategória a tiltott tárgyakat érinti. Az ilyen eszközök, amelyek bevitele az iskolába teljes mértékben tilos, nem hozhatók be az intézmény területére.
Ha egy tanulónál vagy más személynél ilyen tárgyat találnak, felszólíthatják annak azonnali átadására, és szükség esetén értesíthetik a rendőrséget is.
Ritka esetekben azonban engedéllyel mégis bevihetők ezek a tárgyak az intézménybe.
A második kategória a korlátozottan használható tárgyakat foglalja magában – ideértve az okostelefonokat és az internetelérésre alkalmas okoseszközöket.
Ezeket a diákok bevihetik az iskolába, de azokat a tanítás kezdetekor le kell adniuk az iskolának. Az intézmény köteles ezeket biztonságosan megőrizni, és a tanítás végén visszaadni a diákoknak.
De mik is tartoznak pontosan a tiltott tárgyak körébe?
A rendelet nem részletezi, hogy pontosan mik minősít tiltott tárgyaknak. Ezért a tiltott eszközökre vonatkozó pontos információkat más jogszabályokból tudjuk kikutatni. Ezek közé tartoznak például a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, mint a 8 centiméternél hosszabb pengéjű kések, dobócsillagok, rugóskések, íjak, számszeríjak, francia kések, szigonypuskák, parittyák és csúzlik. Ezen kívül ide sorolják az ólmosbotokat, boxereket, láncos botokat, gázspray-ket, lőfegyver-utánzatokat, elektromos sokkolókat, valamint az álkulcsokat és a mechanikus vagy elektromos zárnyitó szerkezeteket is.
További tiltott tárgynak számít minden olyan eszköz vagy termék, amelynek birtoklását a hatályos szabálysértési törvény vagy a Büntető Törvénykönyv tilalmazza. Ez magában foglalja például a kábítószereket, a lőfegyvereket és a pirotechnikai eszközöket. Emellett tilos az iskolába behozni olyan termékeket is, amelyek 18 éven aluliak számára nem értékesíthetők, így például cigarettát, dohánytermékeket vagy alkoholt.
Léteznek azonban kivételek, amikor bizonyos tiltott tárgyakat mégis birtokolhat a diák, ezt azonban a rendelet alapján adminisztrálni kell.
Az igazgató vagy a pedagógus a tanulmányi rendszerben rögzíti a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá a birtokolható tárgyat – olvashatjuk a jogszabályban.