Az Izraelben működő technológiai cégeknek várhatóan meg kell erősíteniük védelmüket a befektetők és elemzők szerint. A mozgósítás pedig a szokásos üzletmenetben okozhat fennakadásokat.
A high tech szektor az elmúlt évtized leggyorsabban fejlődő ágazatának számít Izraelben, és mivel a munkahelyek 14 százalékát és az ország bruttó hazai termékének (GDP) csaknem ötödét adják ezek a vállalatok, ezért a gazdasági növekedés szempontjából is kulcsfontosságúak.
Jack Ablin, a Cresset Wealth Advisors befektetési igazgatója és alapítója szerint a fegyveres konfliktus kiterjedése az erőforrások elvonását jelentheti rövid- és hosszútávon, mert a technológiai cégek munkatársait és személyzetét is behívhatják katonai szolgálatra, ami fennakadásokat okozhat a szokásos üzletmenetben.
Az Izrael legnagyobb munkaadójának és exportőrének számító Intel szóvivője szerint a vállalat a helyzetet szemmel tartva a jövőben készen áll megtenni a "szükséges lépéseket a dolgozók védelmében", de azzal kapcsolatban nem nyilatkozott, hogy a helyzet befolyásolja-e a chipgyártást.
Az Nvidia lemondta a jövő hétre Tel-Avivba tervezett MI-vel kapcsolatos csúcstalálkozóját, ahol Jensen Huang vezérigazgató is részt vett volna. Az izraeli székhelyű Tower Semiconductor (TSEM) bérgyártó arról tájékoztatott, hogy a szokásos módon folytatja tevékenységét. A többi technológiai óriáscég, így a Meta, az Alphabet, az Apple és a Microsoft egyelőre nem kommentálta a helyzetet.
A drámai kihívások ellenére egyes elemzők úgy vélik, hogy hosszú távon megnövekedhetnek a beruházások a technológiai és mesterséges intelligencia szektorba, mivel szorosan kapcsolódnak a katonai kiadásokhoz, így potenciálisan kiegyenlítődhetnek a közvetlen negatív hatások, amelyekkel az ágazatnak szembe kell néznie.
Az izraeli techszektor szerepének 1974-ben alapozott meg az Intel jelenléte, utána a kilencvenes évekig kellett várni a start-up szcéna fellendülésére, hogy az ország a Szilícium-völgy után a világ második legnagyobb technológiai központjává váljon. Netanjahu miniszterelnök júniusban jelentett be, hogy az Intel 25 milliárd dolláros beruházásra készül Izraelben, melynek célja a chipgyártás továbbfejlesztése, izraeli szellemi tőke bevonásával, egy 2027-től működő új üzem felhúzásával.
A közel-keleti országban jelenleg 500 multinacionális vállalat működik, főleg kutatási és fejlesztési központokkal, miután számos ígéretes izraeli startupot kebeleztek be, köztük az IBM, az Apple, a Microsoft, a Google és a Meta. (Forrás: hwsw.hu)