Vezetőfejlesztés: ezeket vegyük figyelembe
Fotó: Canva.com

Vezetőfejlesztés: ezeket vegyük figyelembe

A vezetők szerepe egy szervezet életében túlmutat azon, hogy döntéseket hoznak és irányt mutatnak. Szokták mondani, hogy az ember céget választ, de vezetőt hagy ott. Ha ennek a mondásnak csak a fele igaz, akkor is beláthatjuk, hogy a vezetők fejlesztése kiemelten fontos egy szervezet életében. Most azt járjuk körbe, miket érdemes végig gondolni, mielőtt belevágunk akár egy nagyobb képzéssorozatba.

Szemünk a célon

A vezetői tréning kiválasztásánál fontos, hogy tisztában legyünk a szervezet aktuális helyzetével, céljaival és kihívásaival. Fel kell mérni, milyen készségeket és ismereteket kell fejleszteni, hogy hozzájárulhassanak a kitűzött célok eléréséhez. Például, ha a szervezet bővül vagy éppen most alakult át, a vezetői tréningeken a csapatépítés, változáskezelés is terítékre kerülhet.

A konfliktuskezelés vagy éppen a kommunikációs tréningek néha már a könyökünkön jönnek ki, az asszertív kommunikáció elsajátítása azonban nem csak munkahelyi környezetben, de a magánéletben is hasznos. Így az asszertivitás tréning még mindig igen népszerű, nem véletlenül. Viszont mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy mi is lesz a tréning vagy tréningsorozat célkitűzése, hogy vissza tudjuk majd mérni az eredményességét.

Egyéni kompetenciák, szervezetre szabottság

Mielőtt bármibe belefognánk, meg kell ismerni, hogy milyen kompetenciákkal rendelkeznek a leendő résztvevők. Egy profi tréning cég javaslatot tesz már az ajánlatadáskor egy felmérés készítésére. Ez is biztosíthatja azt, hogy a szolgáltatás, amit kapunk, az valóban a folyamatban résztvevő vezetőknek fog szólni, és így tényleg hasznos lesz nekik.

Arról nem is beszélve, hogy akár vezetői szintenként is más prioritások lehetnek. Míg egy középvezető számára a csapat motiválása és projektmenedzsment lehet például releváns, addig egy felsővezetőnek inkább a stratégiai gondolkodást és a változáskezelést kell fókuszba helyezni.

Nem sprint, hanem maraton

A vezetők fejlesztése nem ér véget a tréningprogram befejezésével. Ez bizony komoly elköteleződést, és sokszor kemény önismereti munkát is kíván. Fontos, hogy a kiválasztott program hosszú távú támogatást és fejlesztési lehetőségeket kínáljon, például mentorprogramokat, egyéni coaching lehetőségeket, hogy a tréningeken megszerzett új tudás és készségek beépülhessenek a vezetők mindennapjaiba. (x)


Ne hagyd ki!