Inflációkövető adóemelések jönnek
Fotó: Shutterstock

Inflációkövető adóemelések jönnek: fájni fog az autósoknak

A javaslat a parlament előtt: 2025-től minden évben az infláció mértékével nő a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, a regisztrációs adó és a gépjármű-átírási illeték is.


2025-től több adó és illeték mértéke minden évben automatikusan növekszik az infláció mértékével, anélkül, hogy a törvényeket újra módosítani kellene ehhez. A Bank360.hu szerint jövőre a legjobban az autósoknak fog fájni az újítás, hiszen a jövedéki adók mellett a regisztrációs adónál, a gépjárműadónál és a gépjárművek, pótkocsi átírási illetékénél vezetik be először ezt a módszert, míg a cégautóadónál 2026-tól.

Így határozzák meg

Az automatikus adóemelés szerint 2024-et követően az érintett adók mértéke a tárgyévet megelőző évi adó mértékének a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált (azaz emelt) összege. (Az így megkapott új mértéket jellemzően adónként eltérően 1, 5, 50, 100 vagy 1000 forintra kerekítve kell megállapítani.) A konkrét új adómértéket a NAV-nak a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell közzétennie. Mivel ezen az idén már túlleszünk, 2025-re december 15-ig kell kihirdetni az érintett adók jövő évi mértékét.

2024. júliusában 4,1 százalék volt a KSH által mért éves infláció, így a tervezett törvénymódosítás szerint az első évben ennyivel emelkednek az inflációkövetővé váló adók.

Magad után fizeted a TB-t? Fontos változás jön januártól

Nemrég írtunk arról, hogy január 1-től emelkedik a közterhe azoknak, akik maguk után fizetik az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Januártól napi 390, illetve havi 11 800 forint lesz az összege, ami napi szinten 10, havi szinten 500 forintos emelkedést jelent. 2023-ban még csak 9600 forint volt a havi fizetendő, 2022-ben pedig 8400 forint.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot azoknak kell megfizetniük, akik nem biztosítottak, azaz
- nincs munkaviszonyuk,
- nem egyéni vagy társas vállalkozók,
- nem biztosított őstermelők,
- nem kapnak álláskeresési támogatást és
- más módon sem jogosultak az egészségügyi ellátások igénybevételére.

Ne hagyd ki!