A kisvállalkozásoknál az eddigi 3 helyett 6 milliárd forintra nő a kiva bevételi értékhatára 2026-ban, és immár négyszer annyi, vagyis az eddigi 50 helyett 200 főt foglalkoztathatnak.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arról beszélt a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével kötött együttműködési megállapodás aláírásakor, hogy
A tervek szerint
- az eddigi 3 milliárd forintról 6 milliárd forintos árbevételi értékhatárig nő majd a kiva választhatósága.
- Az adóalanyiság megszűnése pedig az eddigi 6 milliárd helyett majd 12 milliárd forintos határnál fog bekövetkezni.
- Emellett az eddigi 50 helyett 200 fős alkalmazotti határig emelik a kiva választhatóságát - írja a Világgazdaság.
Egyes számítások szerint az értékhatár megduplázásával közel 5 ezer vállalkozással bővülne a jelenleg 100 ezer körüli jogosulti kör. Az érintett vállalatok pedig több mint 150 ezer embert foglalkoztatnak.
Mi is az a kiva?
A kiva, azaz a kisvállalati adó egyszerűsített adónem, amely két, a vállalkozások által fizetendő adónemet vált ki: a szociális hozzájárulási adót és a társasági adót. Egyik nagy előnye, hogy a vállalkozásban keletkezett nyereséget és bértömeget azonos kulccsal terheli, ezáltal jobban ösztönöz a foglalkoztatásra. Az adóalap meghatározásának módja lehetővé teszi a vállalkozás vagyonának növelését, mivel az új beruházások megvalósítását is ösztönzi azáltal, hogy sosem a nyereséget adóztatja, hanem mindig csak a kivett jövedelmet.
Milyen cégnek éri meg?
Az RSM egy korábbi blogposztja szerint előnyös lehet a kiva választása akkor, ha egy vállalkozás költségei között meghatározó a személyi jellegű kifizetések aránya, akkor előnyös lehet a kisvállalati adónem választása, mivel a személyi jellegű kifizetések után nem 13% mértékű szochot, hanem csak 10 % mértékű kisvállalati adót kell fizetni.
Szintén előnyös lehet a kisvállalati adó választása, ha a társaság növekedési szakaszban van és a növekedését jegyzett tőke emeléssel kívánja finanszírozni, beruházásokat tervez és belátható időn belül nem tervez tőkekivonást, vagy osztalék kifizetést.