Adóamnesztia Romániában
Fotó: Shutterstock

Megoldás a szomszédból, ha az államnak kell a pénz

Adóamnesztiát hirdetett a román kormány – jelentette be Marcel Bolos pénzügyminiszter. Magyarországon is nőtt tavaly a NAV kintlévősége. Mutatjuk a számokat.


A kormányülésen elfogadott rendelet értelmében önkéntes törlesztés esetén a magánszemélyeknek, akik 5000 lejnél (395 900 forint) kisebb összeggel tartoznak az államkasszának, elengedik az adósság felét és a kamatokat, 5000 lej felett a tartozás 25 százalékát és a kamatokat.

  • A cégek az adótartozásuk rendezése esetén mentesülnek a kamatok és a büntetőkamatok megfizetése alól.
  • Az adótartozással nem rendelkező cégek a társasági adó 3 százalékának megfelelő jóváírásban részesülnek.

A bukaresti pénzügyminisztérium adatai szerint 330 ezer cégnek és 850 ezer magánszemélynek van adótartozása, melyek összértéke 72 milliárd lej (5700,96 milliárd forint).

A kormányrendelet egy sor, az állami kiadások mérséklését célzó intézkedést is tartalmaz.

Az év végéig a kormány létszámstopot rendelt el a közszférában, korlátozta az állami intézmények dologi kiadásait és a közalkalmazottaknak kifizethető bérpótlékokat, felfüggesztette a kárpótlások kifizetését azok számára, akiket a rendszerváltást megelőző időszakban jogtalanul fosztottak meg az ingatlanjaiktól, valamint rendelkezett az uniós forrásokból származó, bizonyos esetekben el nem költött támogatások átirányításáról a központi költségvetésbe.


Az adóamnesztiával és a megszorító intézkedésekkel a Ciolacu-kabinet a költségvetési hiányt próbálja mérsékelni, ami független elemzők és a bukaresti költségvetési tanács becslései szerint elérheti a GDP 7 százalékát. (MTI)

Mi a helyzet nálunk?

A Népszava augusztusban arról írt, annak ellenére, hogy jó évet zártak tavaly a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) behajtási szakemberei, hiszen negyedével tudták növelni eredményeiket, ez a szervezet követeléseinek növekedését nem tudta megakadályozni – derül a ki az adóhatóság nemrég nyilvánosságra hozott évkönyvéből. Tavaly (2023-ban) 2124 milliárd forintra nőtt az adóhivatal kinnlevősége, amik olyan adó-, és járulék tartozások, amelyeket a cégek és a magánszemélyek bevallottak az elmúlt években, de nem fizettek be. A követelések egy év alatt 5,9 százalékkal nőttek, ami meghaladja az előző évi közel 4 százalékos növekedését. Évről-évre több a kinnlevőség. A beszámolóból kiderül, hogy a 2124 milliárd forintos be nem hajtott adótartozás nagy része valószínűleg soha nem is kerül a kincstárba, ugyanis annak több mint felét olyan adózó, jellemzően cég hagyta maga után, amely ma már nem működik, így legfeljebb a felszámolás, végelszámolás során kerülhet a kincstárba a hiányzó bevétel.

Ne hagyd ki!