Újabb mérföldkőhöz érkezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által 2020-ban bevezetett Azonnali Fizetési Rendszer (AFR). A 2.0 fejlesztési stádium első lépéseként az elektronikus úton indított egyedi belföldi átutalások már húszmillió forint értékhatárig teljesülnek az érintett pénzforgalmi szolgáltatóknál az év minden napján, 0-24 óráig, legfeljebb öt másodperc alatt.
2023. január 1-jén lépett hatályba a pénzforgalom lebonyolításáról szóló rendelet módosítása, amely tartalmazza az azonnali fizetési ökoszisztéma továbbfejlesztésével (AFR 2.0) kapcsolatos kötelezettségeket és határidőket. Ennek megfelelően idén szeptember 1-jétől az elektronikus úton indított egyedi belföldi átutalások az eddig érvényes tízmillió forint helyett már húszmillió forint értékhatárig az év minden napján, 0-24 óráig, legfeljebb öt másodperc alatt teljesülnek az érintett pénzforgalmi szolgáltatóknál.
A rendelet értelmében 2024-ben további, az MNB számára fontos és rendszeresen kommunikált kötelezőség lép majd életbe. Ezek az egységes adatbeviteli módokra, úgymint a QR-kód, a deeplink és az NFC olvasási képességére vonatkoznak, valamint előírja a szolgáltatóknak, hogy biztosítsák a fizetési kérelem fogadását az ügyfeleik számára. Az egységes adatbeviteli módokhoz kapcsolódik továbbá a QR-kód szabvány megújítása is. További szabályozás, hogy az azonnali fizetési tranzakciók teljesüléséről a szolgáltatók minden esetben megfelelő módon tájékoztassák ügyfeleiket.
Az MNB az AFR alap márkát kiegészítve egységes arculati elemeket és azok felhasználását szabályozó anyagot (arculati kézikönyvet) készített, mely már nem csupán a rendelet által érintett pénzforgalmi szolgáltatók, szervezetek, hanem minden olyan piaci szereplő számára iránymutatást ad, amelyek a jövőben az Azonnali fizetésre épülő valamilyen szolgáltatást kínálnak. Az információs anyagok megtalálhatóak az MNB dedikált AFR honlapján: www.mnb.hu/azonnalifizetes
2020. március 2-án indult el a jegybank által koordinált azonnal fizetési szolgáltatás, amelynek alapvető célja a hazai pénzforgalom hatékonyságának növelése, a fizetési piac és a magyar gazdaság versenyképességének javítása. Az év minden napján 24 órában működő szolgáltatással néhány másodperc alatt lebonyolíthatóak lettek a fizetések a magyarországi fizetési számlák között, a szolgáltatás szabályrendszere pedig lehetővé tette, hogy az alapinfrastruktúrára építve a piaci szereplők szerteágazó kiegészítő szolgáltatásokat hozzanak létre. Az azonnali fizetési szolgáltatás kapcsán létrejött új alapinfrastruktúra használatával az innovatív fizetési szolgáltatások a korábbiaknál gyorsabban és egyszerűbben kialakíthatóak. (Forrás: MNB)