Még drágább lesz a bankolás: így csökkenthetjük a költségeket
Fotó: Shutterstock

Még drágább lesz a bankolás: így csökkentheted a költségeket

Már két bank is bejelentette, hogy tavasszal megemeli a lakossági számlavezetéssel kapcsolatos díjait a tavalyi infláció mértékével, azaz 3,7 százalékkal. Ha résen vagyunk, akkor viszont sok pénzt foghatunk meg a bankolással.


A tranzakciós illeték év eleji áthárítása után újabb áremelésekkel szembesülhetnek a bankszámla-tulajdonosok. A tavalyi éves infláció a KSH közlése szerint 3,7 százalékos volt, így a bankok legfeljebb ezzel a mértékkel emelhetik idén a díjaikat. A Biztosdöntés.hu információi szerint eddig ezt két bank jelentette be: a CIB és a K&H, mindketten április 1-től emelnek 3,7 százalékkal. Az UniCredit Bank is bejelentette, hogy 2025. március 1-től automatikusan megemelkedhetnek a bank díjai az előző évi infláció mértékével, de a konkrét változások ismertetésére legkésőbb 2025. február 14-ig lehet csak számítani.

Megjött a levél a banki költségekről, nézzük meg

Minden bankszámlás ügyfélnek meg kellett kapnia - a netbankban vagy levélben - azt a díjkimutatást, amelyből kiderül, milyen jogcímen, milyen összegeket vontak le tőlünk az előző évben a pénzintézetek.

Sokan kihagyják ezt a lehetőséget, mert azt gondolják, az évekkel ezelőtt olcsón megkötött bankszámlák érik meg a legjobban, ugyanis az akkori díjakat a bankok folyamatosan – legalább évente – emelték. Pedig éves szinten azonban akár több tízezer forintot is elkölthetünk bankszámlánk üzemeltetésére. Ha pedig új élethelyzetbe kerülünk (például munkahelyváltás vagy GYES) mindenképp ajánlott felülvizsgálni a bankszámlát, illetve a költési szokásokat.

4 tipp, hogyan spórolhatunk

Néhány példa az Economx cikkéből, mivel is spórolhatunk:

- Még mindig sokan kérnek sms-értesítést a tranzakciókról, ezekért havonta átlagosan 5 900 forintot fizethetünk 2024-től. Sokkal egyszerűbb és ingyenes a push értesítés.

- Felesleges plusz költség lehet a papír alapú bankszámlakivonat is, ami ráadásul még az olcsóbb számláknál is átlagosan ezer forintba kerül. Olcsóbb az online számla.

- Készpénz-felvételnél maradjunk az ingyenes havi 150 ezer forintos kereten belül. És nézzük meg, hogy nyilatkoztunk-e róla (máskülönben díjat számolnak fel).

- Az egyéb tranzakciókat is nézzük át, ugyanis az eseti utalási költségek helyett lehet, hogy érdemes átállni csoportos beszedésre vagy automatikus bankkártyás fizetésre

Ne hagyd ki!