Norvégiában a lakosság 96 százaléka intézi pénzügyeit online, de a zord időjárásnak és a magas közbizalomnak köszönhetően a többi skandináv ország is élen jár a készpénzmentes jövő megalapozásában.
Az északi országok mutatják az utat Európa készpénzmentesség felé vezető útján – derült ki a norvég Finansplassen pénzügyi elemzéséből. A kutatás szerint Norvégia, Finnország és Dánia a legfelkészültebbek a készpénzmentes társadalom megvalósításában, míg Örményország, Grúzia, de még Németország is jelentős lemaradásban van - írja az Economx.
Norvégiában gyakorlatilag mindenki online bankol
A tanulmány olyan adatokat elemzett, mint a százezer lakosra jutó ATM-ek és POS-terminálok száma, az online banki szolgáltatásokat igénybe vevők aránya, valamint a bankkártyás fizetéseknél alkalmazott limitek. Norvégia került az első helyre, mivel itt rendkívül alacsony az ATM-ek száma, és a lakosság 96 százaléka intézi pénzügyeit online. A második helyen Finnország, a harmadikon Dánia végzett, őket Hollandia, Svédország, Izland és Észtország követik.
Olle Pettersson, a Finansplassen szakértője kiemelte, hogy az északi országok előnye több tényezőből fakad. Az alacsony népsűrűség és a zord időjárás miatt a digitális fizetési megoldások praktikusak, emellett a közintézmények iránti magas bizalom is hozzájárul a készpénzmentes megoldások terjedéséhez.
A koronavírus-járvány egyébként világszerte jelentős lökést adott a készpénzmentes fizetésnek. A Világbank szerint az egy főre jutó ilyen tranzakciók száma 2017-ben még 91 volt, ami 2020-ra 135-re nőtt. Az Európai Központi Bank (EKB) adatai alapján az európai készpénzes tranzakciók aránya is csökkent: míg 2019-ben még a vásárlások 72 százaléka történt készpénzzel, ez 2022-re 59 százalékra esett vissza.
A skandináv országok példája azt mutatja, hogy a készpénzmentes jövő nemcsak a technológiai fejlettségen, hanem a társadalmi bizalmon és a környezethez való alkalmazkodáson is múlik.
Nálunk is terjed a bankkártyás fizetés
Nemrég írtunk arról, hogy Magyarországon rekordot döntött a bankkártyás fizetések száma 2024 második negyedévében. Az előző negyedévhez és 2023 hasonló időszakához képest is 10 százalékkal nőtt a kártyás tranzakciók száma, az értékük pedig majdnem ugyanennyivel (éves és negyedéves összehasonlításban is 8-8 százalékkal) emelkedett. Kiugróan növekedett idén április és június között a külföldi bankkártya használat is.
A Magyarország határain kívül lebonyolított tranzakciók aránya 17 százalékkal, értéke 20 százalékkal bővült. A leglátványosabban a mobiltárcába regisztrált kártyák használata nőtt: éves összehasonlításban mobilos kártyával 32 százalékkal több tranzakciót végeztek és 36 százalékkal többet költöttek.