Egymásra talált a kormány és a Bankszövetség a fiatalok lakáshoz jutásának támogatásában. Mutatjuk, mire jutottak egymással az 5 százalékos hitelkamat-plafon ügyében.
A szövetség közleménye szerint támogatólag felhívják tagbankjaik figyelmét a nemzetgazdasági miniszter önkéntes jelzáloghitel kamatplafon bevezetéséről szóló bejelentéseiben foglaltakra, és a kormány új gazdaságpolitikai akciótervében meghatározott programpontra. Hozzátették, bár az egyes banki kamatszintek megállapítása minden tagbank saját és önkéntes döntése, ugyanakkor ezzel segíteni lehet a 35 év alatti fiatalok első zöld - legfeljebb 68 kWh/m2/év primerenergia-igényű, és minimum A+ energetikai besorolású - lakáshoz jutását, ha az maximum 60 négyzetméteres, a bruttó ára kevesebb, mint 1,2 millió forint négyzetméterenként.
A szövetség szerint az önkéntesen csatlakozó bankok olyan jelzáloghitelt nyújthatnának, amelynek nincs folyósítási-, és hitelbírálati díja, és az éves kamata az első öt évre kedvezményesen maximum 5 százalék lenne. A kedvezményes konstrukció tervezett időtartama 2025. április 1-től 2025. október 31-ig tartana, amennyiben nem lesz olyan piaci kamatszint változás, amely az akciót ellehetetleníti.
A Magyar Bankszövetség közleményében arra is kitért, hogy kéri az általa többször kifogásolt kamatstop év végi kivezetését, mert meggyőződésük, hogy ez a lépés a piaci viszonyokban gyors helyreállást, a hitelezésben pedig dinamizmust fog jelenteni.
A nemzetgazdasági minisztérium közleményében "üdvözölte" az 5 százalékos önkéntes kamatplafont, és azt ígérte, a kormány ezen túlmenően kedvező finanszírozással segíti az ingatlanfejlesztőket. Új, lakásfejlesztési tőkeprogram indul, amiben hazai ingatlanalapokon keresztül alaponként akár 30 milliárd forintnyi forráshoz juthatnak az ingatlanpiaci szereplők, akár nyilvános, akár zártkörű alapok esetén.
A programnak köszönhetően a várakozások szerint több mint 100 milliárd forint áramolhat az ingatlanpiacra. A tőkealapokban az állami forrás részaránya legfeljebb 70 százalékot érhet el. Az állami befektetés 100 százalékának megfelelő összeget magyarországi fejlesztésre kell fordítani, amelynek 60 százaléka a következő három célra használható fel: (1) új lakás- és (2) bérlakás építés, (3) kollégium fejlesztés. A programra 2025. március 1-jétől 2025. december 31-ig lehet jelentkezni.