Kijött a rendelet a CSOK Plusz-ról
Fotó: Shutterstock

Kijött a rendelet a CSOK Plusz-ról, van benne pár változás

Csütörtök este megjelent a Magyar Közlönyben a CSOK Pluszról szóló kormányrendelet, vagyis a társadalmi egyeztetés lezárult, a jogszabályt kihirdették. Van benne egy-két változás a tervezethez képest, ami jó hír lehet egyes érdeklődőknek. A végleges jogszabályt a Bankmonitor szakértői elemezték.


A CSOK Plusznál kulcsfontosságú a gyermekvállalás, mert ez az egyik feltétele a kölcsön felvételének. Ráadásul a kapcsolódó kedvezményeket erősen befolyásolja, hogy a futamidő alatt hány gyermekünk születik. Amennyiben például egy babánk érkezne, akkor a törlesztési kötelezettségünk egy éves szüneteltetését kezdeményezhetjük. Ha viszont két babánk is születne, akkor az egy éves moratórium mellett még a fennálló tartozásunkból is elengednek 10 millió forintot.

Igencsak fontossá válnak a határidők azok számára, akik már jelenleg is babát várnak és szeretnék felvenni a támogatott kölcsönt. A CSOK Pluszt ugyanis 2024. januárjától lehet igényelni, arról pedig még nincs információ, hogy mely banknál lesz már az új év első napjaiban elérhető a konstrukció. Egyes családoknak emiatt nagyon kell sietniük az év első napjaiban, hogy még a baba születése előtt mindent elindítsanak. Vagy mégsem?

Szerencsére nem kell kapkodni, a jogalkotó külön gondolt ezekre a családokra. A végleges rendeletbe ugyanis bekerült az alábbi kitétel:

A 2024. január 1. és 2024. március 31. között benyújtott kölcsönkérelmek esetében az e rendelet hatálybalépését követően, de a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően megszületett gyermeket, valamint ezen időszakban gyámhatósági határozattal engedélyezett örökbefogadás keretében örökbefogadott gyermeket is vállalt gyermekként kell figyelembe venni a kölcsön tekintetében.


Vagyis március végéig lesz egy átmeneti időszak: tavasz végéig beadható a hitelkérelem úgy, hogy 2024. január 1-jét követően született, örökbefogadott babák vállalt gyermeknek minősüljenek.Ez egyben azt is jelenti, hogy további baba vállalása nélkül is megkaphatjuk a hitelt. Illetve a futamidő alatt érkező újabb gyermeknél már járhat gyermekvállalási támogatás, azaz a 10 millió forint tartozáselengedés is.

A Bankmonitor kiemel még egy fontos változást az eredeti tervezethez képest:

A tervezet alapján a nem első közös lakásvásárlásnál a támogatásból vásárolt ingatlan vételárának a korábban – vagy épp jelenleg is – meglévő közös lakás értékét meg kell haladnia. Ez a végleges rendeletbe enyhén pontosítva került be, ugyanis a CSOK Pluszból vásárolt lakás vételárának elég csak az igénylő pár korábbi közös lakásuk rájuk eső tulajdoni hányadának értékét meghaladnia. Ha a házaspárnak korábban egy 100 millió forint értékű lakásban volt együttesen 50% tulajdoni hányada, akkor a CSOK Pluszból vásárol háznak elég az 50 millió forintos vételárat átlépnie.

A kormány az illetéktörvényt is módosította. A Falusi CSOK felhasználásával vásárolt lakások után továbbra sem kell illetéket fizetni. A CSOK Plusszal vásárolt lakások esetében is lesz illetékmentesség, itt azonban már megjelenik egy korlát: a vételár 80 millió forintot meg nem haladó része lesz illetékmentes. Az ezt meghaldó részre viszont meg kell fizetni a 4%-ots közterhet. Ez összességében jó hír azok számára, akik CSOK Plusz felhasználásával nagy értékű – 80 millió forint vételárat meghaladó – lakást vásárolnának, ők ugyanis nem esnek el teljes egészében az illetékmentességről, nekik csupán a 80 millió forint feletti részre kell megfizetni a terhet.


Ne hagyd ki!